Na ndiqni në:

Gostivari

Koloni artistike ndërkombëtare në Gostivar për herë të 16-të

Botuar

  • македонски јазик

Djembrëma solemnisht u hap Kolonia artistike ndërkombëtare Gostivar 2021, e cila këtë vit mbahet për herë të 16-të. Në koloni marrin pjesë tridhjetë mjeshtër të artit vendas si dhe artistë nga Turqia, Shqipëria, Gjermania, Kosova dhe vende të tjera. Manifestimin e organizon shoqata “Draudakum”.

“Kolonia 16 vite sjell artistë në Gostivar nga tërë bota, artistë të suksesshëm me vlera të vërteta. Motoja e kolonisë tonë është që artisti të jetë i lumtur- kur artisti është i lumtur, atëherë është kreativ dhe investon më shumë në artet dhe krijon vepra të mrekullueshme. Shoqata ka ekip të mrekullueshëm i cili 16 vite me rradhë e organizon koloninë në nivel të lartë”, tha Reshat Ameti, kryetar i shoqatës.

Para të pranishmëve u drejtuan edhe Behixhudin Sheapi, sekretar shtetëror në Ministrinë e kulturës dhe Imërlie Saliu nga reparti për arsim dhe kulturë në Komunën e Gostivarit.

Autorët do të inspirohen dhe do të krijojnë në regjionin e Gostivarit, kurse kolonia si çdo vitë do të jetë e kurorëzuar me ekspozitë kolektive, që do të mbahet më 27 Qershor, në Qendrën për kulturë ASNOM në Gostivar.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Gostivari2 javë më parë

Tre raste të reja të konfirmuara të korona virusit në Gostivar, në shtet 344

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

Zgjedhjet Lokale 20213 ditë më parë

Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20216 ditë më parë

Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Taravari në tubimin në Çajlë: Gjithkund jemi të mirëseardhur pasi kemi qëllime dhe nijet të pastër

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Bejta: Do ti heqim kazinot nga qendra, Gostivari do të jetë qytet i familjeve të lumtura

Zgjedhjet Lokale 20215 ditë më parë

Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

Gostivari1 javë më parë

Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

Gostivari2 javë më parë

E lënduar një e mitur në fatkeqësi në Gostivar

Zgjedhjet Lokale 20217 ditë më parë

Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

Zgjedhjet Lokale 20213 ditë më parë

KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

Çfarë, ku, si?2 javë më parë

Çmime fantastike vetëm për Ju! – Fletushkë e re Ultra në Marketet Ultra

Gostivari5 ditë më parë

Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

Отворени работни места во Полог:

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!