Na ndiqni në:

Maqedoni

Masat për kovid çertifikatë vaksinimi e zmadhoi numrin e të imunizuarve

Botuar

  • македонски јазик

Bashkangjitje e detyrueshme e çertifikatës për së paku një dozë të pranuar të vaksinës, e nevojshme për hyrje në shumë vende dhe prezencë në shumë ngjarje, e zmadhoi përqindjen e të vaksinuarve. Deri pardje janë revaksinuar gati se gjysëm milion qytetarë. Paralelisht me vaksinimin, rritet numri i të infektuarve të rinj, i cili disa ditë me rradhë është nga 1000 persona në ditë. Rritet edhe numri i të vdekurve si komplikim nga virusi. Ministria e shëndetësisë dje njoftoi se në 24 orët e fundit janë regjistruar 15 persona të vdekur.

Çertifikata për së paku një dozë të pranuar të vaksinës kundër Kovid-19 ose dëshmi për KOVID-19 të kaluar para 45 ditësh, nga dje janë të nevojshme për hyrje në kafeteritë, bastoret, qendrat tregtare, kazinot, ngjarjet kulturore dhe çdo lloj festimesh. Masat janë të dozuara me qëllim të zmadhohet përfshirja për vaksinim dhe të ndalohet përhapja e virusit, theksoi dje ministri i shëndetësisë Venko Filipçe.

Dhjetë përqind nga të gjithë që diagnostifikohen gjatë ditës, siç tha, janë të vaksinuar. Gjithashtu, dhjetë përqind nga të hospitalizuarit janë të vaksinuar.

-Ajo që inkurajon është se nga numri i përgjithshëm të të vaksinuarve që gjatë ditës së djeshme mbërriti 600 000 shumë pak janë diagnostikuar.  Numri matet me promile 0,002, që do të thotë se problemi kryesor është në numrin e qytetarëve të cilët nuk janë të vaksinuar. Nuk kemi aspak problem me ato që janë të vaksinuar, dhe në shtetet tjera sëmuren, megjithatë për 20 herë është me i vogël rreziku nga raste vdekjeje nëse sëmuret dikush që është i vaksinuar, tha Filipçe.

Ai potencoi se në qytetet ku ka përfshirje më të madhe me vaksinim nga rreth 50 përqind nuk ka presion në spitalet siç janë Manastiri, Ohri dhe Shtipi. Potencon se sistemi shëndetësor është plotësisht i përgatitur për kovid-valën e re.

-Nga 50 raste në të cilat është i bërë skrining në ditët e kaluara, dy të tretat bien në sojin delta, kurse një e treta në sojin britanik që do të thotë se ky soj është më dominant dhe ndjekim si zhvillohet gjendja epidemiologjike, tha Filipçe.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Gostivari2 javë më parë

Tre raste të reja të konfirmuara të korona virusit në Gostivar, në shtet 344

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

Zgjedhjet Lokale 20214 ditë më parë

Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20217 ditë më parë

Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Taravari në tubimin në Çajlë: Gjithkund jemi të mirëseardhur pasi kemi qëllime dhe nijet të pastër

Zgjedhjet Lokale 20216 ditë më parë

Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

Gostivari1 javë më parë

Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20214 ditë më parë

KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

Çfarë, ku, si?2 javë më parë

Çmime fantastike vetëm për Ju! – Fletushkë e re Ultra në Marketet Ultra

Gostivari5 ditë më parë

Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

Gostivari1 javë më parë

I arrestuar një gostivaras i cili i ka sulmuar bashkëshorten dhe vajzën

Maqedoni1 javë më parë

Filipçe: Prej nesër do të kërkohet pëlqimi nga prindërit për skriningun, apeloj që të pranojnë

Отворени работни места во Полог:

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!