Na ndiqni në:

Gostivari

Spitali modular në Gostivar përkohësisht do të mbyllet

Botuar

  • македонски јазик

Në spitalin modular në Gostivar momentalisht janë hospitalizuar 3 pacientë me kovid, të cilët me siguri ditë lëshohen në shtëpi këtë javë, kurse objekti do të mbyllet përkohësisht. Situata me korona virusin shënon stabilizim dhe kemi kapacitete të mjaftueshme për mjekim spitalor edhe pa spitalin modular, njoftoi dr. Ratko Naumoski, udhëheqës i repartit infektiv në Gostivar.

“Në spitalin modular momentalisht ka 3 pacientë të cilët janë më fotografi më të lehtë klinike, nuk kanë nevojë për oksigjen, planifikohet deri të premten të jenë të lëshuar dhe objekti përkohësisht të mbyllet. Raste më të rënda paraprake janë zhvendosur në repartin intern dhe nervor të cilët funksionojnë si kovid qendra. Shpresojmë se nuk do të ketë vala të reja, por nëqoftëse ndodh spitali modular do të aktivizohet përsëri”, tha dr. Naumoski.

Në repartin infektiv janë të hospitalizuar 18 kovid pacientë prej të cilëve 7 janë në mbështetje të oksigjenit, në atë intern ka 6 pacientë prej të cilëve 2 marrin oksigjen dhe në repartin nervor mjekohen 5 të sëmurë prej të cilëve gjithashtu dy janë në terapi oksigjeni.

“Pacientët e hospitalizuar janë në moshë prej 50 vjet e lartë dhe mund të them se edhe ato që marrin oksigjen janë në gjendje të përgjithshme relativisht të mirë, kemi vetëm dy pacientë në gjendje më të rëndë”, tha infektologu.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени работни места во Полог:

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!