fbpx
Na ndiqni në:

Maqedoni

MSH: Të regjistruar 1.500 raste të reja të Kovid-19, në Gostivar 45

Botuar

  • македонски јазик

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 1500 raste të reja laboratorike pozitive me KOVID-19, janë shëruar 522 pacientë dhe janë raportuar 16 të vdekur, sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetësisë Publike, në 24 orët e fundit janë kryer 5.693 teste dhe janë regjistruar 1.500 raste të reja me KOVID-19, si vijon: Shkup – 775, Kavadar – 74, Manastir – 66, Kumanovë – 60. , Tetovë – 56, Veles – 49, Gostivar – 45, Prilep – 44, Ohër – 42, Strumicë – 38, Kërçovë dhe Negotinë – 32, Gjevgjeli – 30, Koçani – 28, Radovish – 22, Shtip – 18, Strugë – 11, Sveti Nikollë dhe Dibër – 10, Kriva Pallanka dhe Bogdanci – 9 nga një, Vallandova – 8, Dellçeva – 6, Resnja – 5, Demir Hisar – 4, Vinica, Probishtip, Makedonski Brod, Makedonska Kamenica, Demir Kapi, Pehçevë dhe Dojran – 2, Berovë, Kratovë dhe Krushevë – nga 1.

Nga numri total i pozitivëve (1500), janë regjistruar 195 riinfeksione.

Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar dhjetë persona të vdekur, dy të vdekur nga Shkupi (75g dhe 87g), Kumanova (72g dhe 80g) dhe Tetova (80g dhe 89g), dhe një i vdekur nga Gostivari (62g)., Demir. Kapija (73g), Prilep (61g) dhe Struga (84g). Nga të raportuarit, të gjithë vdiqën në spital. Sipas regjistrit të personave të vdekur me diagnozë KOVID-19 nga Moj Termin, janë raportuar edhe gjashtë persona të vdekur, Shtip (1), Ohër (1), Koçani (1), Tetovë (1), Shkup (1), dhe Kërçovë (1 ). Të vdekurit janë të moshës 57 deri në 82 vjeç. Nga personat e raportuar, tre kanë ndërruar jetë në kushte spitalore dhe tre persona në shtëpi. Të raportuarit kanë ndërruar jetë në periudhën 13.01.2021 – 03.02.2022.

Nga numri i përgjithshëm i vdekjeve (n = 16), tre persona janë vaksinuar plotësisht dhe në të 16 personat janë regjistruar sëmundje shoqëruese.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1.814.187 testime të KOVID-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 277.137, numri i të shëruarve 254.862, numri i të vdekurve 8.549 dhe numri i rasteve aktive 13.726.

Sipas analizave epidemiologjike aktualisht, shpërndarja sipas qyteteve është si më poshtë:

Shpërndarja sipas qyteteve Të infektuar (gjithsej), Raste aktive (gjithsej)

Shkup 126736, Aktiv 7398

Kumanovë 15248, Aktiv 557

Manastir 13265, Aktiv 1019

Prilep 12986, Aktiv 524

Tetovë 12715, Aktiv 429

Kavadar 9369, Aktiv 540

Gostivar 8974, Aktiv 247

Veles 8709, Aktiv 329

Ohër 8133, Aktiv 278

Shtip 7643, Aktiv 169

Strumicë 7458, Aktiv 302

Kërçovë 5072, Aktiv 230

Koçani 4749, Aktiv 155

Strugë 4468, Aktiv 128

Gjevgjeli 3917, Aktiv 203

Negotinë 3326, Aktiv 199

Sveti Nikole 2505, Aktiv 97

Resnjë 2438, Aktiv 169

Radovish 2357, Aktiv 134

Kriva Pallankë 2258, Aktiv 81

Dellçevë 1823, Aktiv 72

Berovë 1656, Aktiv 21

Dibër 1527, Aktiv 31

Valandovë 1429, Aktiv 91

Vinicë 1316, Aktiv 35

Probishtip 1265, Aktiv 19

Bogdanci 935, Aktiv 80

Kratovë 894, Aktiv 27

Krushevë 829, Aktiv 23

Demir Hisar 789, Aktiv 37

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена