Na ndiqni në:

Gostivari

Mbi 660 të infektuar aktiv me koronë në Gostivar

Botuar

  • македонски јазик

Koronavirusi në mënyrë rapide shpërndahet në mes popullatës në zonën e Gostivarit. Për një kohë të shkurtër dukshëm është rritur numri i të infektuarve aktiv, që mbërriti në 668. Gostivari, së bashku me Tetovën dhe Shkupin është në rajonet më kritike. Gjatë gjithë kohës rritet edhe nevoja për hospitalizim. Në repartin infektiv dhe në spitalin modular mjekohen rreth pesëdhjetë pacientë me kovid. Pranime të reja ka çdo ditë, kurse një pjesë e madhe e personave pozitiv paraqiten edhe në kontrolle në ambulancë dhe terapi.

Sipas ministrit të shëndetësisë Venko Filipçe, duke marrë parasysh rritjen e menjëhershme të numrit të të diagnostifikuarve të rinj dhe të të hospitalizuarve me kovid në javët e ardhshme, situata mund të jetë kritike, por sistemi shëndetësor është i përgatitur për valën e re. “Sistemi është i përgatitur, mjekët në ekipet për rotacion. Jemi të përgatitur t’a presim shtypjen nga kjo valë.”, tha Filipçe.

Numri i të diagnostifikuarve dhe të hospitalizuarve të rinj, tha ministri, është veçanërisht i madh në qytetet ku mbulimi me vaksinim është rreth njëzet përqind. Ato janë Kumanova, Tetova, Gostivari, Kërçova… Pritet të zmadhohet mbulimimi me vaksinim, duke marrë parasysh, siç tha ministri i resorit përgjigja e shkëlqyeshme pas paralajmërimit për masat e reja që fillojnë nga 16 Gushti. Ka, thotë, numër të mjaftueshëm të vaksinave, kurse vijon edhe donacion nga Republika e Bullgarisë nga vaksina “Fajzer”.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Zgjedhjet Lokale 20216 ditë më parë

Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

Gostivari2 javë më parë

Tre raste të reja të konfirmuara të korona virusit në Gostivar, në shtet 344

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Taravari në tubimin në Çajlë: Gjithkund jemi të mirëseardhur pasi kemi qëllime dhe nijet të pastër

Gostivari2 javë më parë

Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20216 ditë më parë

KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

Gostivari7 ditë më parë

Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

Gostivari1 javë më parë

I arrestuar një gostivaras i cili i ka sulmuar bashkëshorten dhe vajzën

Maqedoni2 javë më parë

Filipçe: Prej nesër do të kërkohet pëlqimi nga prindërit për skriningun, apeloj që të pranojnë

Gostivari7 ditë më parë

Policë në Gostivar kanë shkrepur në ajër që të qetësojnë përleshje dhe sulm

Отворени работни места во Полог:

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!