Na ndiqni në:

Gostivari

Shkrimtarja e shpërblyer Jovanovska nga Gostivari në vizitë te Pendarovski

Botuar

  • македонски јазик

Presidenti Stevo Pendarovski sot pranoi fituesen e çmimit “Romani i vitit” për vitin 2021, Simona Jovanoska, autore e romanit “Dita e krimbit”.

Presidenti, siç njofton zyra e tij, ka uruar autoren e shpërblyer, duke i uruar suksese të mëtejshme dhe shumë çmime të tjera prestigjioze për veprën e saj. Ai shprehu mirënjohje dhe respekt për të gjithë autorët që me veprën e tyre pasurojnë krijimtarinë letrare vendase.

Në takim, Presidenti theksoi se artistët nuk krijojnë për çmime, por kontribuojnë në mënyrë të pashmangshme në afirmimin e autorëve tanë dhe promovimin e letërsisë dhe gjuhës tonë, duke shtuar se mbështetja e autorëve të rinj është veçanërisht e rëndësishme për nxitjen dhe zhvillimin e punës së tyre.

Romani debutues i Simona Jovanoskës, “Dita e Krimbit”, u shpërblye në një konkurs prej 39 romanesh, ndërsa çmimi tradicionalisht jepet nga Fondacioni Slavko Janevski për promovimin dhe promovimin e vlerave kulturore. Ky çmim deri më tani është ndarë 23 herë dhe është dedikuar për një roman, i cili këtë vit është botuar në gjuhën maqedonase.

Simona Jovanovska ka lindur në vitin 1985 në Gostivar. Ka mbaruar Shkollën e Mesme Ekonomike në vendlindje, e më pas Fakultetin Ekonomik në Shkup, dega Marketing. Në vitin 2015 botoi librin e saj debutues me tregime “I gjeta në thellësi”, botim i “Ili-ili”. Në vitin 2019 për tregimin “Kati i fundit” fitoi vendin e dytë në konkursin e gazetës së përditshme “Nova Makedonija”.“Dita e krimbit” është romani i saj i parë.

Jovanovska jeton dhe punon në Shkup.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена