Na ndiqni në:

Shëndet dhe bukuri

Sende ushqimore të mbushura me proteina dhe të shkëlqyeshme për shëndetin tonë

Botuar

  Një nga sendet ushqimore të fuqishme dhe aleatë në ushqyerjen e drejtë të njeriut është sigurisht bizelja. Nuk ka shumë kalori dhe është shumë e pasur me fibra të proteinave. Proteinat ndihmojnë në zvogëlimin e apetitit dhe ju bëjnë të ndjeheni të ngopur pas çdo vakti. Disa ekspertë theksojnë se bizelja është një nga sendet ushqimore që ndihmon gjatë dobësimit.

  Përfitimet nga bizelja janë të shumëfishta, kurse një nga karakteristikat e rëndësishme (veçanërisht tek zonjat) është ajo që e zvogëlon nivelin e grelinit (hormon që e stimulon urinë). Gjithashtu, një nga punët e rëndësishme është bizelja të gatuhet ngadalë, e ajo ju ndihmon të jeni të ngopur një kohë të gjatë.

  Përfitimet nga proteinat janë të shumëfishta, kurse veçanërisht është e rëndësishme trupi t’i shfrytëzojë për t’i “ushqyer” organet dhe hormonet e rëndësishme në trup. Nëse hani më pak proteina ose gati se nuk i futni fare, imuniteti mund të dobësohet. Bizelja është e mbushur me fibra, kurse gjithashtu ndihmon në rregullimin e sheqerit në gjak, urinimit të shpeshtë dhe kokëdhimbjet.

  Fibrat nga bizelja gjithashtu mund të jenë të dobishme për shërimin e ulçerës në lukth, probleme me hemoroidet, kurse gjithashtu mund të ndihmojnë në shëndetin e zemrës dhe enëve të gjakut. Është e shkëlqyeshme nëse keni probleme digestive, pasi fibrat ndihmojnë në mirëmbajtjen e bakterieve të shëndosha në zorrë – që domethënë se e zvogëlojnë nivelin e bakterieve të këqija. Disa studime tregojnë se bizelja ka veprim antikancerogjen, e gjithë kjo duke ju falenderuar koncentrimit të lartë të antioksidantëve.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Zgjedhjet Lokale 20216 ditë më parë

  Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

  Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

  Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

  Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

  Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

  Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

  Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

  Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

  Taravari në tubimin në Çajlë: Gjithkund jemi të mirëseardhur pasi kemi qëllime dhe nijet të pastër

  Zgjedhjet Lokale 20216 ditë më parë

  KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

  Gostivari2 javë më parë

  Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

  Gostivari1 javë më parë

  Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

  Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

  Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

  Gostivari1 javë më parë

  I arrestuar një gostivaras i cili i ka sulmuar bashkëshorten dhe vajzën

  Maqedoni2 javë më parë

  Filipçe: Prej nesër do të kërkohet pëlqimi nga prindërit për skriningun, apeloj që të pranojnë

  Gostivari1 javë më parë

  Policë në Gostivar kanë shkrepur në ajër që të qetësojnë përleshje dhe sulm

  Gostivari6 ditë më parë

  Në një pjesë të Gostivarit nesër paradite nuk do të ketë rrymë

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!