Na ndiqni në:

Maqedoni

Plenumi i mësuesve kërkon rritje të rrogave të të punësuarve në arsim

Botuar

  • македонски јазик

Plenumi i mësuesve kërkon rritje të rrogës të të gjithë të punësuarve në arsim për 20 përqind nga Janar 2022, duke u thirrur në rritjen e çmimeve të produkteve për nevoja të përditshme dhe të rritjes së pagës minimale në shtet.

Në kërkesën që e drejton deri te ministrja për arsim dhe shkencë Milla Carovska, Plenumi i mësuesve drejton se në anketën që e ka zhvilluar, një shumicë e madhe e anëtarëve të tij janë deklaruar se janë të pakënaqur nga të ardhurat e tanishme të të punësuarve në institucionet arsimore.

– Të punësuarit në arsim meritojnë standard jetësor më të mirë dhe më shumë mjete për egzistencë dhe për shkak kësaj kërkojmë prej Jush seriozisht t’ju qasnk kah kërkesa jonë dhe t’a realizoni, theksin Plenumi në kërkesën deri te Carovska.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Анкета

Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!