fbpx
Na ndiqni në:

Maqedoni

Këtë javë do të vendoset nëse izolimi do të shkurtohet në 7 ditë

Botuar

  • македонски јазик

Në fillim të kësaj jave pritet të shpallet nëse izolimi do të reduktohet nga dhjetë në shtatë ditë. Rekomandimi është bërë nga Komisioni për Sëmundjet Infektive dhe sipas njoftimeve pritet të shqyrtohet sot para Shtabit të Përgjithshëm të Krizave dhe të martën të jetë në seancë qeveritare.

Ministri i Shëndetësisë Bekim Sali tha të premten se në periudhën e ardhshme do të monitorohet gjendja me të sapo infektuarit dhe do të merren rekomandimet dhe vendimet përkatëse. Tani për tani, sipas deklaratës së tij, ambientet spitalore nuk janë të mbushura plotësisht dhe jemi larg nevojës që një klinikë e caktuar të shndërrohet në qendër KOVID.

Kovid certifikatat, të cilat disa vende tashmë kanë njoftuar se do të revokohen, mbeten në vend tani për tani. Sipas ministrit, është ende herët të flitet për heqjen e këtyre certifikatave pasi niveli i vaksinimit në popullatë në vend është shumë më i ulët se në vendet e tjera.

Shifrat për rastet e reja në vend tregojnë se në 24 orët e fundit janë regjistruar 1.424 raste nga 5.604 testime të kryera. Nga totali i rasteve pozitive janë regjistruar 214 riinfeksione.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1.746.689 testime të Kovid-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Kovid në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 256.281, numri i të shëruarve është 227.492, numri i të vdekurve është 8.218 dhe numri i rasteve aktive është 20.571.

Greqia fqinje ka zgjatur rregullat aktuale të hyrjes për dy javë të tjera, që do të thotë se një test negativ PCR i bërë 72 orë para udhëtimit ose një test i shpejtë 24 orë para mbërritjes për të gjithë pasagjerët, qofshin të vaksinuar apo jo, kërkohet ende. Vendimi i ri do të jetë i vlefshëm deri më 7 shkurt. Nuk ka ndryshime për pasagjerët e pavaksinuar nga 16 vende, përfshirë edhe Maqedoninë e Veriut, të cilët përveç testit negativ para udhëtimit, do të duhet të kalojnë edhe test negativ në kufi gjatë testimit të detyrueshëm nga autoritetet greke.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена