fbpx
Na ndiqni në:

Maqedoni

Nuk ka nevojë për kufizime të reja, konsiderojnë organet kompetente

Botuar

  • македонски јазик

Nuk ka nevojë për masa shtesë kufizuese deri në mbledhjen e radhës të Komisionit për Sëmundjet Infektive sepse në dy ditët e fundit ka një rënie të numrit të të infektuarve rishtazi, tha ministri i Shëndetësisë Bekim Sali.

Në një deklaratë për mediat, Sali tha se sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik që marrin në baza ditore, pandemia në vend tregon shenja uljeje dhe çdo ditë ka një rënie të numrit të të infektuarve të rinj dhe të shtruar në spital.

  • Çdo gjë është nën kontroll. Nuk ka nevojë për masa shtesë. Në Kosovë janë marrë masa më kufizuese pasi gjendja epidemiologjike ka filluar të përkeqësohet dhe kjo është një politikë lokale. Ne nuk kemi masa të tilla kufizuese dhe tani për tani nuk ka nevojë, por çdo vendim është i përjavshëm. Deri në mbledhjen e radhës të Komisionit për Sëmundjet Infektive nuk do të ketë nevojë për masë të re, por shpresoj që qytetarët të jenë të kujdesshëm dhe vaksinimi të rritet, tha sot Sali duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve.

Për momentin, siç theksoi ai, nuk ka nevojë të hapen spitale modulare.

  • Në nivel shtetëror, ne përpiqemi të kujdesemi për pacientët në nivel spitalor. Që nga java e kaluar janë marrë masa për shtimin e shtretërve, çka nënkupton hapjen e objekteve që më parë kanë qenë qendra të Covid-it. Nuk ka nevojë për spitale modulare tani për tani, tha Sally.

Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, për momentin në vend në 90 përqind është i pranishëm varianti “omikron”, dhe në 10 përqind varianti “delta”.

Leja mjekësore e atyre pacientëve që do të kenë simptoma pas ditës së shtatë do të rregullohet nga mjekët e familjes, pra nëse kanë simptomatologji të virusit, pushimi mjekësor do t’u zgjatet automatikisht edhe për tre ditë të tjera.

  • Shërbimi ynë “Termini im” ka informuar të gjithë mjekët e familjes se si të regjistrojnë këto raste. Epidemiologjikisht udhëzohen nga mjekët e familjes dhe në ditën e shtatë, nëse kanë temperaturë ose ndonjë simptomatologji tjetër, periudha e izolimit të tyre zgjatet automatikisht në tre ditë. Mjeku i familjes rregullon pushimin mjekësor, thotë Sali.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена