Na ndiqni në:

Gostivari

Nuredini, Osmani dhe Bekteshi në Gostivar në hetim të ndërtimit të kolektorit fekal dhe kanalizim në bllok 21

Botuar

  • македонски јазик

Ministrat për mjedis jetësor dhe planifikim hapësinor Naser Nuredini, për punë të jashtme Bujar Osmani dhe për ekonomi Kreshnik Bekteshi, sot kryen hetim në aktivitetet ndërtimore për ndërtim të kolektorit fekal dhe kanalizimit fekal dhe atmosferik për Bllokun Urban 21 në Gostivar (në dalje të qytetit përreth rrugës për në Kërçovë).

Projekti realizohet me mjete nga buxheti i Ministrisë për mjedis jetësor dhe planifikim hapësinor në lartësi prej rreth 130 milion denarë, do t’ju shërbejë mbi 2.700 banorëve nga ajo pjesë e qytetit.

“Me këto investime kapitale e rrisim kualitetin e jetesës, investojmë në mbrojtje të mjedisit jetësor, dhe kujdesemi për çdo qytetar, pasi çdokush meriton kushte dinjitoze për jetesë dhe mirëqenie.”, deklaroi Nuredini.

Gjatësia e përgjithshme e kolektorit fekal është rreth 4,7 km, përderisa gjatësia e përgjithshme e rrjetit të kanalizimit për Bllokun Urban 21 është rreth 2,8km. Me projektin është e paraparë edhe ndërtim i kanalizimit atmosferik me gjatësi prej 2,4 km.

“Përskaj këtij projekti kapital, nga buxheti i MMJPH, në vitet e fundit ishin të siguruara dhe të realizuara projekte të ndryshme, siç është: përgatitje e dokumentacionit teknik për ndërtim të sistemit të kanalizimit në fshatin Raven (900.000 denarë), ndërtimi i kanalizimit fekal në fshatin Çajlë (5.503.462 denarë), Pastrim të deponive të egra (7.053.096 denarë), projekti për përgatitje të dokumentacionit teknik për ndërtim të sistemit të kanalizimit në fshatin Forinë (500.000 denarë). Nga buxheti për 2021, gjithashtu janë të siguruara 6.000.000 denarë për ndërtim të sistemit të kanalizimit për vendet e banuara Çajlë, Forinë, Mllaki dhe Zona 7, për fillimin e të cilit është e nevojshme të dërgohet dokumentacion nga ana e komunës së Gostivarit.”, shtoi ministri për mjedis jetësor.

Gjatë hetimit të punëve në Gostivar ministrat ishin të shoqëruar nga deputetët e BDI-së nga njësia zgjedhore 6 dhe zëvendës ministrit për mbrojtje Bashkim Hasani.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени работни места во Полог:

Advertisement
Advertisement
Gostivari3 ditë më parë

Taravari: Pres nesër BDI të më sulmojë për spitalin në Kërçovë, për to un jam fajtor për gjithçka

Gostivari6 ditë më parë

Gostivarpress.mk me donacion për nxënësit me rastin e 5 vjet ekzistencë të medias

Kulturë1 javë më parë

Nesër në mbrëmje premierë në Teatrin e Gostivarit

Maqedoni4 ditë më parë

Prej të martës do të paguhen pensionet e shtatorit

Maqedoni1 javë më parë

Nga Tetori të vaksinuar me një dozë nuk do të mund të hyjnë në kafeteri, restorant, ngjarje

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Iniciativa “Gostivari që dua” dhe BDI bashkë në zgjedhjet

Gostivari2 javë më parë

Ka raste të korona virusit nëpër shkollat në Gostivar, por situata është stabile, vlerësojnë organet kompetente

Gostivari1 javë më parë

Sulm fizik në kazino në Gostivar, të arrestuar 2 persona

Maqedoni2 javë më parë

Katër ekspertë Gjermani të kyçen në hetimin për zjarrin në spitalin modular në Tetovë

Gostivari1 javë më parë

Në Gostivar i privuar nga liria një hotelier në lokalin e të cilit ka pasur mysafirë pa çertifikatën e vaksinimit

Gostivari2 javë më parë

E ndezur deponi ilegale rreth rrugës Gostivar-Tetovë, janë djegur edhe goma

Gostivari3 ditë më parë

BDI dhe “Gostivari që dua” lanë thasë me mbeturina para komunës: Taravari premtonte qytet të pastër, kurse gjithkund ka mbeturina

Gostivari2 ditë më parë

Të arrestuar dy gostivaras për shkak të sulmit fizik dhe prishje të rendit dhe qetësisë publike

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!