fbpx
Na ndiqni në:

Lajme

Nga 1 Maj hyrje në Greqi pa certifikata

Botuar

  • македонски јазик

Nga 1 maji, Greqia do të heqë përkohësisht certifikatën evropiane të vaksinimit të detyrueshëm, Covid-19 të kaluar ose test negativ për hyrje, tha korrespondenti i MPB-së nga Athina.

Ministria greke e Shëndetësisë tha se Komisioni kompetent i Epidemiologëve në mbledhjen e sotme rekomandoi “pezullimin e Covid pass nga 1 maji dhe kthimin e objekteve në 100 për qind të kapacitetit, pezullimin e certifikimit EUDCC në pikat hyrëse në vend” e të tjera. kanë të bëjnë me analizat për punonjësit e pavaksinuar.

Të gjitha rekomandimet e komisionit u pranuan nga Qeveria, ndërsa Ministria e Shëndetësisë e Greqisë shtoi se detajet do të sqarohen në vendimin e ri ministror që do të publikohet në Gazetën Zyrtare të Greqisë.

Vendimi i fundit i tillë është në fuqi deri më 1 maj në orën gjashtë të mëngjesit.

Dy javë më parë, ministri grek i Shëndetësisë Thanos Plevris njoftoi se nga data 1 maj deri në 31 gusht u hoq përkohësisht certifikata e detyrueshme për hyrje në pothuajse të gjitha ambientet e mbyllura në vend.

Praktikisht, kjo do të thotë se nga e diela do të hiqen të gjitha kufizimet për Covid në Greqi, me përjashtim të maskës, e cila mbetet e detyrueshme në ambiente të mbyllura.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена