Na ndiqni në:

Maqedoni

Nga sot në kufi edhe për hyrje edhe për dalje vlejnë kushte të reja

Botuar

  • македонски јазик

Qeveria në seancën e djeshme i plotësoi masat me të cilat nga 1 Shtatori 2021 shtetasit rezident dhe të huaj  edhe për dalje nga territori i shtetit në kalimet kufitare do të duhet të tregojnë:

  • Çertifikatë/vërtetim për imunizim të kryer (vaksinim) nga virusi SARS-CoV-2, gjegjësisht të pranuara dy doza të vaksinës kundër sëmundjes ngjitëse KOVID-19; ose
  • Çertifikatë/vërtetim për KOVID-19 të kaluar në 45 ditët e fundit, duke llogaritur nga dita e shërimit; ose
  • Vërtetim mjekësor me rezultat negativ nga PCR SARS-COV-2 test, i bërë 72 orë para daljes nga territori i Republikës së Maqedonisë së Veriut, ose test i shpejtë negativ për antigjene trupa i bërë 48 orë para daljes nga shteti.

Të njëjtat kushte vlejnë edhe për hyrje në shtet.

Qeveria e plotësoi edhe vendimin për karantinë të detyrueshme shtëpiake në kohëzgjatje prej 7 ditësh nëqoftëse gjatë hyrje në shtet nuk kanë test PCR negativ, ose vërtetime për vaksinë të pranuar ose për KOVID-19 të kaluar, gjatë së cilës kohëzgjatja e karantinës mund të shkurtohet në 5 ditë nëse gjatë asaj periudhe tregohet test PCR negativ. Kjo vlen edhe për shtetas rezident edhe për shtetas të huaj. Harxhimet për izolimin e shtetasve të huaj është në llogari të tyre.

Qeveria sot solli ndryshime me të cilat parashikohen përjashtime nga kjo masë për shtetas tonë shoferë të kamionëve , si dhe për shoferë të kamionëve shtetas të huaj që tranzitojnë nëpër vendin tonë.

Në seancën e sotme është miratuar edhe përjashtimi nga masa për tranzit të ekuipazhit të aeroplanëve që ulen në aeroportet ndërkombëtare në vendin tonë, sipas të cilës në vend të 5 orëve u lejohet tranzit më i gjatë për shkak të natyrës së punës së tyre.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени работни места во Полог:

Advertisement
Advertisement
Gostivari3 ditë më parë

Taravari: Pres nesër BDI të më sulmojë për spitalin në Kërçovë, për to un jam fajtor për gjithçka

Gostivari6 ditë më parë

Gostivarpress.mk me donacion për nxënësit me rastin e 5 vjet ekzistencë të medias

Kulturë1 javë më parë

Nesër në mbrëmje premierë në Teatrin e Gostivarit

Maqedoni4 ditë më parë

Prej të martës do të paguhen pensionet e shtatorit

Maqedoni1 javë më parë

Nga Tetori të vaksinuar me një dozë nuk do të mund të hyjnë në kafeteri, restorant, ngjarje

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Iniciativa “Gostivari që dua” dhe BDI bashkë në zgjedhjet

Gostivari2 javë më parë

Ka raste të korona virusit nëpër shkollat në Gostivar, por situata është stabile, vlerësojnë organet kompetente

Gostivari1 javë më parë

Sulm fizik në kazino në Gostivar, të arrestuar 2 persona

Maqedoni2 javë më parë

Katër ekspertë Gjermani të kyçen në hetimin për zjarrin në spitalin modular në Tetovë

Gostivari1 javë më parë

Në Gostivar i privuar nga liria një hotelier në lokalin e të cilit ka pasur mysafirë pa çertifikatën e vaksinimit

Gostivari2 javë më parë

E ndezur deponi ilegale rreth rrugës Gostivar-Tetovë, janë djegur edhe goma

Gostivari3 ditë më parë

BDI dhe “Gostivari që dua” lanë thasë me mbeturina para komunës: Taravari premtonte qytet të pastër, kurse gjithkund ka mbeturina

Gostivari2 ditë më parë

Të arrestuar dy gostivaras për shkak të sulmit fizik dhe prishje të rendit dhe qetësisë publike

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!