fbpx
Na ndiqni në:

Lajme

Prej sot hyrje në Kosovë me vërtetim për tre vaksina

Botuar

  • македонски јазик

Pas rritjes së madhe të numrit të pacientëve me Kovid-19, Qeveria e Kosovës mbrëmë ka miratuar masa të reja për parandalimin e përhapjes së pandemisë, sipas të cilave, ndër të tjera, nga sot për të hyrë në vend duhet të dorëzohet një certifikatë për tri doza të vaksinave, ose dy vaksina dhe PCR test negativ, jo më i vjetër se 48 orë, tha korrespondenti i MPB-së nga Prishtina.

Personat që udhëtojnë transit, diplomatët e huaj, fëmijët nën moshën 12 vjeçare dhe personat me certifikatë mjekësore se janë përjashtuar nga vaksinimi, përjashtohen nga detyrimi për të dorëzuar certifikatat e vaksinimit me hyrjen në Kosovë.

Qytetarët e Kosovës që nuk kanë marrë dy vaksina, pas kthimit në vend do të duhet t’i nënshtrohen një karantine shtatëditore në shtëpitë e tyre. Të gjithë punonjësit në institucionet publike do të duhet të marrin një certifikatë për të paktën dy doza.

Me masat e reja, i ashtuquajturi shtetrrethimi, përkatësisht ndalimi i lëvizjes, në vend të mesnatës, nga sot do të zgjasë nga ora 22 deri në orën pesë të mëngjesit. Është shkurtuar edhe orari i ambienteve të hotelierisë, të cilat në vend të orës 23:00 si më parë, do të mund të punojnë deri në orën 21:00, ndërsa muzika do të lejohet deri në 20:30.

Ndalohet funksionimi i lokaleve të natës dhe organizimi i festivaleve, koncerteve, dasmave dhe fejesave, ndërsa në ceremoni mortore lejohet të marrin pjesë vetëm të afërmit më të afërt.

Vendimi, i cili hyn në fuqi sot, është i vlefshëm deri më 4 shkurt.

Në sqarimin e masave të reja, qeveria i referohet situatës së fundit epidemiologjike, pas shtimit të rasteve me Ķovid-19. Edhe pse sipas Institutit të Shëndetësisë Publike të Kosovës, situata konsiderohet stabile, thuhet se rreziku mbetet, për shkak të dominimit të variantit Omikron të virusit.

Ditët e fundit në Kosovë ka një rritje të theksuar të numrit ditor të të infektuarve, kështu që vetëm të premten janë regjistruar 2.943 raste të reja, ose gati 25 përqind e të testuarve. Numri zyrtar i pacientëve aktivë në vend, nga rreth 700 sa ishte dy javë më parë, arriti në 12.396 ditën e djeshme, ndërkohë që ekspertët mjekësorë presin të ruajnë trendin negativ edhe në periudhën e ardhshme.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена