Na ndiqni në:

Maqedoni

Nga Tetori të vaksinuar me një dozë nuk do të mund të hyjnë në kafeteri, restorant, ngjarje

Botuar

  • македонски јазик

Nga Tetori, atje ku kërkohej vërtetim për vetëm një dozë të vaksinës do të kërkohet çertifikatë për imunizim të plotë, me dy doza, njoftoi sot ministri i shëndetësisë Venko Filipçe.

Kjo, tha Filipçe, është masa e re që do të sillet sipas të gjitha gjasave muajin që vjen. Për restriksione të tjera tash për tash nuk bisedohet.

Numri i të diagnostifikuarve të rinj me KOVID për momentin është e ngjashme me atë të ditëve të kaluara, kurse nuk ka as numër të zmadhuar të fëmijëve të hospitalizuar. A do të ndryshohet diçka në modelin shkollor, do të duhet pasi të jetë e gatshme analiza e ekspertëve..

Rezultatet e analizës për përfshirjen e vaksinimit dhe grup mosha e të diagnostifikuarve, priten të shtunën dhe do të jenë indikator edhe për a të a do të propozohen eventualisht masa plotësuese. Pastaj, të dielën ose të hënën, pritet mbledhje me organet kompetente.

Sipas Filipçe, për vaksinim të detyrueshëm është ende herët, edhe pse nuk është shkyçur se një lëvizje të tillë do të bëjnë deri në fund të kësaj apo javës tjetër.

-Gjëja e vetme për të cilën tani mendojmë është të jetë e lejuar hyrja me imunizim të plotë atje ku deri tash kërkohej vetëm një dozë të vaksinës. Por, do të lejmë mjaftueshëm kohë, dy ose tre javë, për qytetarët, prandaj edhe me siguri kjo masë do të sillet në Tetor. Për vaksinim të detyrueshëm është ende herët, por nuk e shkyç mundësinë. Disa shtete ndoshta edhe vitin tjetër do të sjellin masë të tillëy por tash për tash qytetarët duhet të jenë të vetëdijshëm dhe t’i përgjigjen apelit për t’u vaksinuar, sepse ajo është mënyra r veten për betejë kundër pandemisë, theksoi Filipçe, duke potencuar edhe se atje ku është më e lartë përfshirja e vaksinimit, Ohër,Resnjë, Vevçani, Negotinë, Kavadarci, presioni ndaj spitaleve është më i vogël, kurse atje ku ka më pak të vaksinuar siç janë Tetova dhe Gostivari, presioni është i madh.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Zgjedhjet Lokale 20212 ditë më parë

Këto janë anëtarët e zgjedhur të Këshillit të ardhshëm të Komunës së Vrapçishtit

Gostivari2 ditë më parë

MPB zyrtarisht për fatkeqësinë tek Llaskarcë në të cilën humbi jetën banor i Çegranit

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

Gostivari12 orë më parë

I sulmuar dhe i plaçkitur një i mitur në rrugë në Gostivar

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

Gostivari2 javë më parë

Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

Gostivari1 javë më parë

Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

Gostivari2 javë më parë

I arrestuar një gostivaras i cili i ka sulmuar bashkëshorten dhe vajzën

Maqedoni2 javë më parë

Filipçe: Prej nesër do të kërkohet pëlqimi nga prindërit për skriningun, apeloj që të pranojnë

Отворени работни места во Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!