Na ndiqni në:

Maqedoni

Nga nesër paraqitja e subvencioneve deri më 300 euro për pajisje gazi në vetura

Botuar

  • македонски јазик

Të gjithë qytetarët që nesër do të blejnë ose nëse instalojnë një pajisje të uzinës me gaz të lëngshëm (TNG), metan ose lloj tjetër të karburantit alternativ në vetura do të kenë mundësi të realizojnë kthim të mjeteve deri në 50 përqind të harxhimit, por jo më shumë se 18.000 denarë.

Ministri i ekonomisë Kreshnik Bekteshi sot më pres konferencën informoi se nesër do të jetë e shpallur thirrja publike për subvencionet e instalimit të kësaj pajisje në vetura.

“Më vjen mirë që Qeveria jonë e ka pranuar dhe qëndron për agjendën e gjelbërt dhe prandaj me kënaqësi sot para jush e prezantoj njërën nga masat që vijojnë në procesin e përmirësimit të kualitetit të jetës dhe mjedisit jetësor. Agjenda e gjelbërt e promovojmë sot me një nga masat për ballafaqimin e aero-ndotjes nga ana e veturave, e ajo është masa për subvencionimin e qytetarëve të cilët do të instalojnë gaz të lëngshëm (TNG), metan lloj tjetër të gazit alternativ në vetura” tha Bekteshi.

Për të fituar  subvencione, pronarët e veturave të prodhuara nga viti 2005 e këndej, duhet të kryejnë blerjen dhe instalimin e pajisjes për uzinë të THG, metan ose lloj tjetër të karburantit alternativ në vetura, pas ditës së shpalljes së Thirrjes publike,  në ndonjë nga firmat të cilat bëjnë shitjen dhe instalimin e pajisjeve të tilla.

“Me veturën e përshtatur në këtë mënyrë pronari duhet të drejtohet deri te Shërbimi teknik që do t’a konstatojë riparimin dhe pronari do të jetë i drejtuar në MPB ku duhet t’a paraqes riparimin. Në MPB pronarit do t’i jepet fletëpagesë, të cilën e dorëzon në shërbimin teknik. Shërbimi teknik e kontrollon veturën, përgatit proçesverbal dhe nxjerr vërtetim për konformitetin e pajisjes së instaluar (e njohur si ATEST) dhe letër të bashkangjitur. Me Vërtetimin dhe letrën, pronari drejtohet në sportelin e MPB (në shërbimin teknik dhe stacionin për kontrollë teknike) ku fiton leje të re vozitjeje në të cilën është i evidentuar riparimi gjegjësisht se është e montuar pajisje për uzinë të THG, metan ose ngjajshëm”, sqaroi ministri dhe shtoi se procedura nga momenti i ardhjes në shërbimin teknik dhe deri në nxjerrjen e lejes së re të komunikacionit nuk zgjat më shumë se 2 deri 3 ditë.

Për këtë masë nga Buxheti i Ministrisë së ekonomisë janë të parapara 11 milion denarë.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Zgjedhjet Lokale 20216 ditë më parë

Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

Gostivari2 javë më parë

Tre raste të reja të konfirmuara të korona virusit në Gostivar, në shtet 344

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Taravari në tubimin në Çajlë: Gjithkund jemi të mirëseardhur pasi kemi qëllime dhe nijet të pastër

Gostivari2 javë më parë

Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20216 ditë më parë

KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

Gostivari7 ditë më parë

Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

Gostivari1 javë më parë

I arrestuar një gostivaras i cili i ka sulmuar bashkëshorten dhe vajzën

Maqedoni2 javë më parë

Filipçe: Prej nesër do të kërkohet pëlqimi nga prindërit për skriningun, apeloj që të pranojnë

Gostivari7 ditë më parë

Policë në Gostivar kanë shkrepur në ajër që të qetësojnë përleshje dhe sulm

Отворени работни места во Полог:

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!