Na ndiqni në:

Maqedoni

Omikron i konfirmuar tek 9 pacientë, shumica prej Shkupi

Botuar

  • македонски јазик

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në laboratorin e virologjisë të Institutit të Shëndetit Publik janë kryer analizat për zbulimin e llojit Omikron të virusit SARSCoV2. Omikron, siç tregohet, është zbuluar te tetë pacientë nga Shkupi dhe një pacient nga Koçani.

Në laborator janë bërë 24 mostra pozitive për SARSCoV2, mostrat janë nga pacientë nga Shkupi, Koçani, Velesi, Gjevgjelia dhe Bogdanci. Nga numri i përgjithshëm i të testuarve, varianti Omikron i virusit u zbulua në nëntë pacientë, duke përbërë 37.5 për qind të mostrave pozitive. Të gjithë pacientët pozitivë janë nga Shkupi, ndërsa një nga Koçani, njoftojnë nga Ministria.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена