Na ndiqni në:

Maqedoni

Nxehtësi ferri! Mos dilni jashtë pa nevojë, hani ushqim të lehtë dhe pini shumë ujë

Botuar

  • македонски јазик

Vendi ynë këto ditë gjendet në fazë të portokalltë në rrezik nga temperatura të larta. Ministria e shëndetësisë këshillon qytetarët të jenë të kujdesshëm dhe të mbahen tek masat r përgjithshme për mbrojtje të shëndetit, gjegjësisht gjatë ditëve ekstremisht të ngrohta, të mbeteni më shumë në hapësira të mbyllura të klimatizuara, kurse gjatë ndenjjes së domosdoshme në hapësirë të hapur, të gjendet mundësi për pushime më të shpeshta nën hije.

– Të mbahen rroba të ndritshme dhe të lehta, kurse gjatë ekspozimit të drejtëpërdrejtë në diell mbani syza mbrojtëse dhe kapelë, kurse gjatë rrezitjes të përdoret kremë me faktor mbrojtës të lartë. Të futet sasi më e vogël e ushqimit, në përgjithësi pemë dhe perime, dhe ushqim më pak të yndyrshëm.  Të futen sasi të mëdha të lëngjeve, më së miri ujë të thjeshtë për pirje, kurse të anashkalohen pijet alkoolike. Gjatë hyrjes në veturë, është e nevojshme që e njëjta një periudhë të caktuar të ajroset. Personat me sëmundje kronike rregullisht t’a marrin terapinë e shkruar, në konsultim me mjekët amë, qëndron në rekomandimet.

Nga Ministria theksuan se për shkak të temperaturave të larta dhe mundësinë e zmadhuar për paraqitje të helmimeve me ushqim e prodhimeve dhe sëmundjet infektive të zorrëve, rekomandohet edhe larje e detyrueshme e prodhimeve bujqësore-hortikulturore (pemë dhe perime të freskëta) para përdorimit të tyre, përgatitja termike e ushqimit dhe konsumimi i saj në afat shumë të shkurtër pas përgatitjes. Nëse nuk bëhet ajo, drejtuan nga MSH, ushqimi i përgatitur të vendoset në frigorifer në +4 gradë Celsius, kurse para përdorimit e njëjta të ngrohet në +100 gradë Celsius. Të shmangen prodhime të cilat nuk janë të përpunuara në mënyrë termike si majonezët nga vetë shtëpie, kurse me kujdes të konsumohet akullore dhe kreme të ndryshme.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени работни места во Полог:

Advertisement
Advertisement
Gostivari3 ditë më parë

Taravari: Pres nesër BDI të më sulmojë për spitalin në Kërçovë, për to un jam fajtor për gjithçka

Gostivari6 ditë më parë

Gostivarpress.mk me donacion për nxënësit me rastin e 5 vjet ekzistencë të medias

Kulturë1 javë më parë

Nesër në mbrëmje premierë në Teatrin e Gostivarit

Maqedoni4 ditë më parë

Prej të martës do të paguhen pensionet e shtatorit

Maqedoni1 javë më parë

Nga Tetori të vaksinuar me një dozë nuk do të mund të hyjnë në kafeteri, restorant, ngjarje

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Iniciativa “Gostivari që dua” dhe BDI bashkë në zgjedhjet

Gostivari2 javë më parë

Ka raste të korona virusit nëpër shkollat në Gostivar, por situata është stabile, vlerësojnë organet kompetente

Gostivari1 javë më parë

Sulm fizik në kazino në Gostivar, të arrestuar 2 persona

Maqedoni2 javë më parë

Katër ekspertë Gjermani të kyçen në hetimin për zjarrin në spitalin modular në Tetovë

Gostivari1 javë më parë

Në Gostivar i privuar nga liria një hotelier në lokalin e të cilit ka pasur mysafirë pa çertifikatën e vaksinimit

Gostivari2 javë më parë

E ndezur deponi ilegale rreth rrugës Gostivar-Tetovë, janë djegur edhe goma

Gostivari3 ditë më parë

BDI dhe “Gostivari që dua” lanë thasë me mbeturina para komunës: Taravari premtonte qytet të pastër, kurse gjithkund ka mbeturina

Gostivari2 ditë më parë

Të arrestuar dy gostivaras për shkak të sulmit fizik dhe prishje të rendit dhe qetësisë publike

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!