Na ndiqni në:

Gostivari

Dënime nga 250 euro për dhjetëra persona në Gostivar që kanë drejtuar pa patentë shoferi

Botuar

  • македонски јазик

Dje dhe mbrëmë (17 dhe 18 prill) në hapësirën e gjerë të Pollogut janë zbuluar dhe sanksionuar gjithsej 13 persona të cilët kanë drejtuar automjete pa provim për shofer dhe pa leje të vlefshme. 3 prej tyre në Tetovë dhe 9 në Gostivar.

“Të gjithë janë të përjashtuar nga komunikacioni dhe janë përgatitur parashtresat përkatëse sipas nenit 225 të Ligjit për siguri në komunikacionin rrugor dhe do të duhet të paguajnë gjobë prej 250 euro në kundërvlerë denarë. Kjo është gjoba për pronarët e veturave që i kanë dhënë për të vozitur, edhe pse e kanë ditur se nuk kanë patentë adekuate”.

Sektori për Punë të Brendshme të Tetovës rikujton edhe një herë – të mos ulen në timon pa e dhënë provimin e shoferit, qoftë motor, automjetë pasagjerësh apo kamion, sepse në atë mënyrë njerëzit vënë në pyetje sigurinë e tyre dhe të pjesëmarrësve të tjerë në trafik, pasi drejtuesit e pa trajnuar dhe të papërvojë shpeshherë e kanë të vështirë të përballojnë dhe pengojnë lëvizjen normale dhe të sigurt të mjeteve dhe këmbësorëve.

SPB Tetovë së shpejti do të fillojë me një projekt parandalues-edukativ dedikuar menaxhimit pa licencë, i cili do të përfshijë nxënësit e shkollave të mesme të rajonit.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена