Na ndiqni në:

Maqedoni

Fillon regjistrimi i popullsisë, amvisërive dhe banesave

Botuar

  Në 50 rajone regjistrimi sonte fillon Regjistrim i popullsisë, amvisërive dhe banesave. Operacioni statistikor zyrtarisht starton këtë mëngjes në ora 8, kurse do të zgjasë deri më 30 Shtator, deri kur do të zgjasë edhe online regjistrimi i diasporës, që filloi më 1 Mars. Deri tash në diasporë janë regjistruar afër 191.000 qytetarë.

  Në vendin tonë pas 20 vitesh zbatohet regjistrim i popullsisë. Herën e fundit operacion i këtillë statistikor u zbatua në vitin 2002, kurse organet kompetente tash sigurojnë se gjithçka është e përgatitur për numërimin e popullatës, amvisërive dhe banesave, me çka do të fitohet numër i saktë i popullsisë, ku saktë është e shpërndarë, fotografi për strukturën gjinore, e moshës, arsimore, ekonomike, numrin e objekteve dhe fotografi e kushteve për jetesë të popullsisë.

  Organet kompetente potencojnë se operacioni do të jetë i sigurtë duke marrë parasysh që zbatohet në kushte të pandemisë me Kovid-19 edhe atë në valën e katërt, ku periudhën e kaluar shënojmë zmadhim të numrit të të infektuarve. Thonë se regjistrimi do të zhvillohet sigurtë me respektimin e protokolleve shëndetësore dhe nuk ekziston asnjë shans për përhapjen e virusit.

  Drejtori i Entit shtetëror për statistika Apostoll Simovski dje në pres-konferencën duke e njoftuar startin e sotëm të regjistrimit theksoi se institucionet janë të përgatitura për operacionin më të madh statistikor në vend që nuk është e zbatuar gati se 20 vjet dhe ju bëri thirrje qytetarëve t’i pranojnë regjistruesit.

  – Pas gati se 20 vjet, premisa, pengesa dhe zvarritje më në fund jemi në pragun të fillojmë me punën në terren dhe me mbledhjen e të dhënave të nevojshme. Të gjitha përgatitjet janë të mbaruara. Komisionet e rajoneve regjistruese bashkë me instruktorët tanë shtetëror me sukses i kryen trajnimet e instruktorëve rajonal dhe regjistruesve dhe sot kanë dalë në terren rreth e përqark rretheve të tyre regjistruese, theksoi Simovski.

  Ministri i drejtësisë Bojan Mariçiq  porositi se regjistrimi do të zhvillohet në mënyrë të sigurtë dhe se regjistruesit janë të detyruar t’i respektojnë protokollet.

  -Regjistrimi do të zhvillohet në mënyrë të sigurtë, duke i respektuar protokollet shëndetësore, kurse regjistruesit janë të detyruar t’i zbatojnë në mënyrë të plotë. Nuk ekziston asnjë shans për përhapje të infeksionit. Regjistrimi do të jetë i sigurtë, me teknologjinë më të mirë, i shpejtë dhe efikas dhe inkluzive në të gjitha gjuhët, që fliten në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Askush të mos jetë i anashkaluar dhe të gjithë të marrin pjesë që t’a fitojmë fotografinë reale, theksoi Mariçiq.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Gostivari3 ditë më parë

  Taravari: Pres nesër BDI të më sulmojë për spitalin në Kërçovë, për to un jam fajtor për gjithçka

  Gostivari6 ditë më parë

  Gostivarpress.mk me donacion për nxënësit me rastin e 5 vjet ekzistencë të medias

  Kulturë1 javë më parë

  Nesër në mbrëmje premierë në Teatrin e Gostivarit

  Maqedoni4 ditë më parë

  Prej të martës do të paguhen pensionet e shtatorit

  Maqedoni1 javë më parë

  Nga Tetori të vaksinuar me një dozë nuk do të mund të hyjnë në kafeteri, restorant, ngjarje

  Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

  Iniciativa “Gostivari që dua” dhe BDI bashkë në zgjedhjet

  Gostivari2 javë më parë

  Ka raste të korona virusit nëpër shkollat në Gostivar, por situata është stabile, vlerësojnë organet kompetente

  Gostivari1 javë më parë

  Sulm fizik në kazino në Gostivar, të arrestuar 2 persona

  Maqedoni2 javë më parë

  Katër ekspertë Gjermani të kyçen në hetimin për zjarrin në spitalin modular në Tetovë

  Gostivari1 javë më parë

  Në Gostivar i privuar nga liria një hotelier në lokalin e të cilit ka pasur mysafirë pa çertifikatën e vaksinimit

  Gostivari2 javë më parë

  E ndezur deponi ilegale rreth rrugës Gostivar-Tetovë, janë djegur edhe goma

  Gostivari3 ditë më parë

  BDI dhe “Gostivari që dua” lanë thasë me mbeturina para komunës: Taravari premtonte qytet të pastër, kurse gjithkund ka mbeturina

  Gostivari2 ditë më parë

  Të arrestuar dy gostivaras për shkak të sulmit fizik dhe prishje të rendit dhe qetësisë publike

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!