Na ndiqni në:

Gostivari

MPB deri te hotelierët: Për muzikë tepër të zëshme 1000 euro dënim, për dhënie të alkoolit të miturve deri 2000 euro

Botuar

  • македонски јазик

Me fillimin e pushimit veror veçanërisht, përveç tjerash, edhe në regjionin më të gjerë të Pollogut ndjehet lëvizje e zmadhuar në objektet hotelierike dhe para se gjithash në kafeteritë dhe disko klubeve, posaçërisht në orët e mbrëmjes dhe më së shumti për vikende.

Në to, kohë pas kohë organizohen argëtime të ndryshme, më së shpeshti të shoqëruara me muzikë të zëshme, e cila i shqetëson qytetarët, e para se gjithash ato që jetojnë në afërsi të objekteve hotelierike. Kjo më së shumti ju referohet objekteve që ndodhen në katet përdhesë të ndërtesave të banimit.

Për shkak të asaj, Sektori i punëve të brendshme Tetovë apelon për pronarët e kafeneve, disko klubeve dhe objekteve hotelierike të kenë kujdes me volumin e muzikës që e lëshojnë në lokalet e tyre ose që e luajnë grupet muzikore dhe njëkohësisht i përkujton se gjoba për këtë lloj  shkelje lëviz prej 200 deri 500, më saktë 1000 euro në vlerë monetare denarë (Neni 8 nga Ligji për shkelje kundër rendit dhe qetësisë publike).

Sektori i punëve të brendshme Tetovë apelon, gjithashtu, hotelierët të mos lejojnë qëndrim të të miturve në objektet pas orës 24 (neni 21 nga ZPPJRM),  as t’i shërbejnë me pije alkoolike, pasi në atë rast i presin paraqitje dhe gjoba të larta nga 1700 deri 2000 euro në vlerë monetare denarë. Për shërbimin e alkoolit të të miturve, hotelierët mund të jenë edhe të ndiqen penalisht.

Sektori për punë të brendshme Tetovë dukshëm i rriti kontrollat e veprimit në objektet hotelierike dhe të gjitha shkeljet që gjenden në to, sanksionohen në mënyrë adekuate.

Сподели на:
Click to comment

Lini një Përgjigje

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени работни места во Полог:

Advertisement
Advertisement
Gostivari3 ditë më parë

Taravari: Pres nesër BDI të më sulmojë për spitalin në Kërçovë, për to un jam fajtor për gjithçka

Gostivari6 ditë më parë

Gostivarpress.mk me donacion për nxënësit me rastin e 5 vjet ekzistencë të medias

Kulturë1 javë më parë

Nesër në mbrëmje premierë në Teatrin e Gostivarit

Maqedoni4 ditë më parë

Prej të martës do të paguhen pensionet e shtatorit

Maqedoni1 javë më parë

Nga Tetori të vaksinuar me një dozë nuk do të mund të hyjnë në kafeteri, restorant, ngjarje

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Iniciativa “Gostivari që dua” dhe BDI bashkë në zgjedhjet

Gostivari2 javë më parë

Ka raste të korona virusit nëpër shkollat në Gostivar, por situata është stabile, vlerësojnë organet kompetente

Gostivari1 javë më parë

Sulm fizik në kazino në Gostivar, të arrestuar 2 persona

Maqedoni2 javë më parë

Katër ekspertë Gjermani të kyçen në hetimin për zjarrin në spitalin modular në Tetovë

Gostivari1 javë më parë

Në Gostivar i privuar nga liria një hotelier në lokalin e të cilit ka pasur mysafirë pa çertifikatën e vaksinimit

Gostivari2 javë më parë

E ndezur deponi ilegale rreth rrugës Gostivar-Tetovë, janë djegur edhe goma

Gostivari3 ditë më parë

BDI dhe “Gostivari që dua” lanë thasë me mbeturina para komunës: Taravari premtonte qytet të pastër, kurse gjithkund ka mbeturina

Gostivari2 ditë më parë

Të arrestuar dy gostivaras për shkak të sulmit fizik dhe prishje të rendit dhe qetësisë publike

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!