Na ndiqni në:

Zgjedhjet Lokale 2021

Dita e fundit për konfirmimin e listave për kandidatë për kryetar komune dhe këshilltarë

Botuar

  Sot mbaron afati deri te cili komisionet zgjedhore komunale (KZK) oficialisht dhet ti konfirmojnë të gjitha listat e kandidatëve për kryetar komune dhe anëtarë të këshillave komunale dhe Këshillit të Qytetit të Shkupit të paraqitura nga partitë politike, koalicionet dhe grupe të tjera qytetarësh për pjesëmarrje në zgjedhjet lokale të caktuara për 17 Tetorë.

  Kështu listat e konfirmuara KZK i dorëzon deri të Komisioni shtetëror zgjedhor (KSHZ), e cila më së voni deri 23 Shtator duhet të kryej përcaktimin e rendit të tyre në fletat e votimit. Kandidatët për kryetar komune dhe listat për këshilltarë të një partie ose koalicioni fitojnë numrin e njejtë në të gjitha komunat. Pas përcaktimit të kryer listat e konfirmuara të kandidatëve do të jenë të shpallura në ueb faqen e KSHZ dhe të shpallura nga ana e bordeve zgjedhore.

  Gjithashtu më së voni nga 23 Shtatori, është e parashikuar përfaqësuesit e autorizuar të të gjitha partive politike, gjegjësisht paraqitësi i listës së kandidatëve për zgjedhjet lokale, në nivel qendror të nënshkruajnë Kodeks për zgjedhje të ndershme dhe demokratike, në organizim me Komisionin shtetëror zgjedhor, e në bashkëpunim me Institutin nacional demokratik.

  Me Kodeksin për zgjedhje të ndershme dhe demokratike, që e miratoi KSHZ, pjesëmarrësit në procesin zgjedhor janë të obliguar t’i respektojnë principet e demokracisë dhe qeverisjes së mirë, me qëllim që të forcohen vlerat fundamentale të demokracisë dhe besimi në sistemin zgjedhor. Me Kodeksin për zgjedhje të ndershme dhe demokratike pjesëmarrësit në procesin zgjedhor, gjithashtu, do të obligohen që t’i respektojnë ligjet që janë relevante për zgjedhjet dhe të mos kryejnë presion mbi votuesit, të mos përdoret gjuhë e urrejtjes dhe të mos kryhet diskriminim mbi bazë gjinore.

  Kampanja për zgjedhjet lokale më 17 Tetorë fillon më 27 Shtator dhe do të zgjasë deri 15 Tetorë në mesnatë. Zgjedhjet do të mbahen me respektim të masave për preventivë nga përhapja e Kovid-19.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Zgjedhjet Lokale 20215 ditë më parë

  Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

  Gostivari2 javë më parë

  Tre raste të reja të konfirmuara të korona virusit në Gostivar, në shtet 344

  Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

  Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

  Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

  Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

  Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

  Taravari në tubimin në Çajlë: Gjithkund jemi të mirëseardhur pasi kemi qëllime dhe nijet të pastër

  Zgjedhjet Lokale 20217 ditë më parë

  Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

  Gostivari1 javë më parë

  Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

  Zgjedhjet Lokale 20215 ditë më parë

  KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

  Gostivari6 ditë më parë

  Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

  Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

  Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

  Çfarë, ku, si?2 javë më parë

  Çmime fantastike vetëm për Ju! – Fletushkë e re Ultra në Marketet Ultra

  Gostivari1 javë më parë

  I arrestuar një gostivaras i cili i ka sulmuar bashkëshorten dhe vajzën

  Maqedoni1 javë më parë

  Filipçe: Prej nesër do të kërkohet pëlqimi nga prindërit për skriningun, apeloj që të pranojnë

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!