fbpx
Na ndiqni në:

Gostivari

Kovid info e fundit: 1.908 raste pozitive prej të cilëve mbi 250 për herë të dytë, Gostivari me 34 raste të reja

Botuar

  • македонски јазик

Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, në 24 orët e fundit janë kryer 5.834 analiza dhe janë regjistruar 1.908 raste të reja me KOVID-19, 22 të vdekur dhe 1.129 të shëruar, njofton Ministria e Shëndetësisë.

Nga 1.908 të infektuar rishtas në Shkup janë 972, Kavadar 112, Kumanovë 111, Manastir 105, Veles 62, Tetovë 58, Prilep 54, Negotinë 46, Strumicë 45, Ohër 43, Gostivar 34, Gjevgjeli27, Gjevgjeli27. , Radovishi 22, Resnja 21, Valandova 17, Kriva Palanka 16, Struga 15, Sveti Nikollë 12, Berova dhe Bogdanci 10, Dellçeva 9, Vinica 5, Demir Kapija dhe Pehçeva nga 4, Dibra, Brobistipi dhe K3 Maqedonia, , Krusheva dhe Makedonska Kamenica nga 2 dhe Dojrani nga 1.

Nga numri total i rasteve pozitive (1.908), janë regjistruar 254 riinfeksione.

Nga 22 të vdekur, pesë janë nga Shkupi (53, 69, 69, 75 dhe 75), dy nga Manastiri (74 dhe 85), Velesi (68 dhe 93), Kumanova (78 dhe 82) dhe Sveti Nikollë (52 dhe 78) dhe nga një vdekje nga Kavadari (57), Kërçova (65), Makedonski Brod (60), Negotino (73), Ohri (65), Prilepi (82), Radovishi (81), Resnja (63) dhe Struga ( 83). Të gjithë personat e raportuar kanë ndërruar jetë në spital.

Janë regjistruar 1.129 pacientë të shëruar nga: Shkupi 77, Manastiri 61, Prilepi 52, Kumanova 30, Ohri 26, Koçani 23, Tetova 18, Negotino dhe Gostivar nga 17, Strumicë 16, Kavadari dhe Gjevgjelia 14, Kërçova 2, Republika e Re Struga dhe Dellçeva nga 10, Velesi dhe Shtipi nga 9, Vinica, Kratovë dhe Krusheva nga 8, Radovishi dhe Kamenica e Maqedonisë nga 7, Berova 4, Bogdanci, Makedonski Brod dhe Demir Hisar 3, Demir Kapija dhe Pehçeva 2 dhe Sveti Nikollë, Dibër, Probishtip dhe Dojran nga 1.

Sipas regjistrit të personave të vdekur me diagnozë KOVID-19 nga “Moj Termin”, janë raportuar katër persona të vdekur nga: Dellçeva (2), Shkupi (1) dhe Probishtip (1) të moshës 56 deri në 79 vjeç. Personat e raportuar kanë ndërruar jetë në periudhën prej datës 04.01.2022 deri më 26.01.2022. Nga personat e raportuar, dy kanë vdekur në kushte spitalore, ndërsa dy persona në shtëpi.

Nga numri i përgjithshëm i vdekjeve (n = 26), shtatë ishin të vaksinuar plotësisht dhe 19 kishin sëmundje shoqëruese.

Janë kryer 5.834 analiza përmes: ISHP-636, QSHP Shkup-85, QSHP Manastir-92, QSHP Prilep-48, QSHP Tetovë-15, QSHP Kumanovë-105, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-2, Spitali Laborator Kozle-15. , Instituti i Mikrobiologjisë-157, Zhan Mitrev (Philip II) -160, Avicena-214, Biotek-263, Sistina-117, laboratori Laor-137, Sinlab-45, Remedika-13, Fertility-72, Genea-27, Nikob Lab-683, VFV Medical-100, Eli Medika-43, Royal Medica-27, Spektra-MM-45, Rapid Lab-38, Zan Mitrev Strumica-24, Nova Lab Diagnostics-16, Ramus-46, PHI dhe PHI ( test i shpejtë) – gjithsej 2.609.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1.773.325 testime të KOVID-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vend që nga fillimi i epidemisë është 265.101, numri i të shëruarve është 239.581, numri i të vdekurve është 8.338 dhe numri i rasteve aktive është 17.182.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена