Na ndiqni në:

Zgjedhjet Lokale 2021

Komision i përkohshëm i prokurorisë do të ndjek parregullsi eventuale zgjedhore

Botuar

  • македонски јазик

Prokurori publik solli vendim për formimin e Komisionit të përkohshëm për ndjekjen e parregullsive eventuale të lidhura me kryerjen e veprave penale kundër zgjedhjeve dhe votimit nga Kodi penal dhe vepra të tjera penale të cilat do të ishin t kryera gjatë organizimit dhe zbatimit të zgjedhjeve.

Komisioni i formuar i prokurorisë publike në mënyrë proaktive do t’i ndjek ngjarjet,në drejtim të mbrojtjes nga veprimet kriminale dhe vepra të tjera kundërligjore dhe veprim preventiv. Anëtarë janë prokurorë publik nga prokuroritë tona dhe Prokurori themelore publike Shkup.

“Anëtarët e komisionit, si dhe të punësuarit të kyçur në punën e tij, në bazë ditore do t’i ndjekin të gjitha ngjarjet nga shteti të lidhura me procesin e organizimit dhe zbatimit të zgjedhjeve. Për ato ngjarje për të cilat do të vlerësohet se japin indikacione për parregullsi eventuale zgjedhore të bëra, lajmërimet dë të përcillen menjëherë deri te prokuroria themelore publike adekuate. Në të njëjtën kohë, do të jepen obligime deri te prokuroritë themelore publike për veprim urgjent, gjegjësisht të formojnë lëndën dhe të ndërmarrin veprim për verifikimin e fakteve relevante nga të cilat varen zbatimi i drejtë i Kodit penal.”, qëndron në njoftimin e prokurorisë.

Prokuroria publike i thirr organizatat qytetare, partitë politike, institucionet shtëpiake dhe ndërkombëtare dhe të gjithë personat që mendojnë se në ndonjë veprim ka indikacione për vepër penale të kryer të lidhur me procesin zgjedhor, të kërkojnë parashtesë/ paraqitje deri te Komisioni, në adresën elektronike izbori@jorm.mk.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Zgjedhjet Lokale 20217 ditë më parë

Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Taravari në tubimin në Çajlë: Gjithkund jemi të mirëseardhur pasi kemi qëllime dhe nijet të pastër

Gostivari2 javë më parë

Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20217 ditë më parë

KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

Gostivari1 javë më parë

Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

Gostivari1 javë më parë

I arrestuar një gostivaras i cili i ka sulmuar bashkëshorten dhe vajzën

Maqedoni2 javë më parë

Filipçe: Prej nesër do të kërkohet pëlqimi nga prindërit për skriningun, apeloj që të pranojnë

Gostivari1 javë më parë

Policë në Gostivar kanë shkrepur në ajër që të qetësojnë përleshje dhe sulm

Gostivari6 ditë më parë

Në një pjesë të Gostivarit nesër paradite nuk do të ketë rrymë

Отворени работни места во Полог:

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!