Na ndiqni në:

Maqedoni

E shpallur gjendje krize me rrymën – A do të ketë restriksione?

Botuar

  • македонски јазик

Qeveri në seancën e sotme, pas kërkesës së Komisionit për vlerësim të sektorit energjetik , solli vendim për shpalljen e gjendjes së Krizës në furnizimin me energji elektrike në kohëzgjatje prej 30 ditësh. Informacioni e njoftoi para pak kohë në pres konferencën ministri i ekonomisë, Kreshnik Bekteshi. Ai tha se nuk kanë qëllim të vendosin restriksione për qytetarët.

“Operatori i sistemit zhvendosës MEPSO përgatit raport për vlerësim të stabilitetit të sistemit elektro-energjetik për kuartalin e fundit. Sipas raportit, Komisioni vlerësoi se ka rrezik nga mungesa e energjisë elektrike, për shkak të mungesës së energjisë elektrike dhe gjendjes në pazarin të energjisë elektrike. Domethënë sjellim gjendje krize, me qëllim që t’a përmirësojmë punën e kompanive energjetike, e jo të sjellim masa restriktive që do të ndikonin mbi jetën e përditshme të qytetarëve. Qëllimi ynë është të mos ketë masa restriktive dhe të mos ketë zmadhim të madh të çmimit të energjisë elektrike pas Vitit të Ri.”, tha ministri.

Bekteshi theksoi se është e nevojshme të injektohen mjete në kompanitë energjetike dhe të zmadhohet likuiditeti i tyre. Kah kompanitë energjetike nga buxheti do të transferohen rreth 4 miliardë euro që të tejkalohen rreziqet.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Анкета

Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!