fbpx
Na ndiqni në:

Gostivari

Promovim i përmbledhjes së re me poezi të Erol Tufan nga Gostivari

Botuar

  • македонски јазик

Në MKC në Shkup sonte do të promovohet përmbledhja me poezi e Eroll Tufanit me titull “Valixhe”.

Përmbledhja me poezi “Valixhe” e Erol Tufanit përmban tridhjetë këngë, e pasuruar me ilustrime të Vladimir Martinovskit. Në libër janë botuar dy fjalë të urta të përshtatshme nga prof. Dr. Lidija Kapushevska-Drakulevska dhe nga Silvana Dimitrievska.

Promotore të përmbledhjes janë Lidija Kapushevska-Drakulevska dhe Vladimir Martinovski, ndërsa moderatore e manifestimit është Julijana Veliçkovska.

Erol Tufan ka lindur në Gostivar, në vitin 1959. Ai është poet, eseist dhe përkthyes. Ka studiuar drejtësi në Shkup dhe Konia. Ai punon si avokat i pavarur në Stamboll. Deri më tani në Shkup ka botuar në gjuhën maqedonase librin me ese “Libridashësi” (2006 dhe përsëri në 2011), librin me ese “Insomnia” (2020) dhe librat me poezi: “Djali i Ballkanit” (2013), “Guri nga Vardari” (2016), “Personazhet në mua” (2021). Përzgjedhja dygjuhëshe e poezisë në maqedonisht dhe turqisht “Melankolia” (2020) botuar në Shkup. Në Serbi janë botuar zgjedhjet “Erol tragom Erola” (2016) dhe “Knjigoljubac” (2017). Ai përgatiti dhe botoi në vitin 2019 librin “Poetika krahasuese”, pjesë e trashëgimisë së pasur të babait të tij Muzafer Tufan. Përmbledhja e tij me poezi në turqisht “Hülya bitince” (2021) u botua në Stamboll. Ai është anëtar i Shoqatës së Shkrimtarëve të Maqedonisë, Shoqatës së shkrimtarëve të Serbisë dhe të Vakëfit të Shkrimtarëve Turk.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена