fbpx
Na ndiqni në:

Lajme

Çmimi i naftës dhe gazit po rritet për shkak të luftës në Ukrainë

Botuar

  • македонски јазик

Në tregun e Londrës të enjten, menjëherë pas sulmit rus ndaj Ukrainës, çmimi i një fuçi nafte u hodh në mbi 105 dollarë për fuçi, për herë të parë në më shumë se shtatë vjet, por të premten ra nën atë nivel të rëndësishëm psikologjik.

Pas luhatjeve të mëdha në fund të javës, çmimi i fuçisë në tregun e Londrës u rrit me 4.7 përqind në bazë javore në 97.93 dollarë, ndërsa në tregun amerikan fuçia u rrit me 0.6 përqind në 91.59 dollarë.

Pas sulmit rus ndaj Ukrainës, çmimi i një fuçie në tregun e Londrës në një moment arriti në 105.79 dollarë, që është niveli më i lartë që nga fundi i vitit 2014.

Analistët thonë se çmimi i një fuçie në Londër ka të ngjarë të qëndrojë rreth 100 dollarë derisa Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC), kompanitë amerikane të naftës shist argjilor ose Irani, për shembull, nuk ofrojnë një alternativë për naftën ruse dhe nuk shesin më shumë fuçi.

Sipas analizave, çmimi i gazit po rritet mesatarisht për 7% në ditë.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена