Na ndiqni në:

Gostivari

Restriksionet krijuan lëvizje në pikën e vaksinimit në Gostivar

Botuar

  • македонски јазик

Vendosja e kufizimeve për qytetarët e pavaksinuar rriti interesimin për vaksinën kundër vaksinës në Gostivar dhe solli lëvizshmëri më të madhe në pikën e vaksinimit në Shtëpinë e Shëndetësisë. Prej ditës së djeshme në restorante, qendra tregtare dhe ambiente të tjera mund të hyjnë vetëm restorantet e vaksinuara me dy doza. Vala e fundit e Covid-it u pasua me ngecje të imunizimit në qytetin e parë të Vardarit, por ditët e fundit sërish po konsumohen një numër i madh i vaksinave.

“Që nga java e kaluar është rritur interesimi për marrjen e dozës së parë. Ka shumë kohë që nuk kemi pasur 150 pacientë të rinj për t’u vaksinuar brenda një dite. Mund të thuhet se për këtë kontribuan masat e reja që u shpallën dhe u prezantuan tani. Në pikën e kontrollit, vaksinimi bëhet me të njëjtin rend, orari ynë i punës është nga ora 08:00 deri në 18:00, ndërsa nga fundjava e ardhshme do të punojmë të shtunën”, tha dr. Dafina Bogdanoska, përgjegjëse për vaksinim në Shtëpinë Shëndetësore Gostivar.

Imunizimi kundër gripit sezonal gjithashtu ka nisur pak ditë më parë. Mjekët thonë se vaksinat kundër të dy viruseve mund të merren në të njëjtën kohë. Nëse nuk jepet në të njëjtën ditë, nuk ka kufi për distancën midis dy vaksinave.

Ka disa risi në rekomandimet e Komisionit Kombëtar të Imunizimit. Personat nën moshën 60 vjeçare, të cilët në një shtet tjetër janë vaksinuar me një dozë AstraZeneca, dozën e dytë mund ta marrin në Maqedoni, por ekskluzivisht nga Pfizer. Pacientët në rrezik nuk duhet të presin 6 muaj për një dozë të tretë, por mund ta marrin pas tre muajsh. Tek personat të cilët pas dozës së parë, vaksinimi ndërpritet ose vonohet për arsye të caktuara dhe nuk kryhet sipas udhëzimeve të prodhuesit, vaksinimi mund të kryhet duke dhënë një dozë të dytë të Pfizer. Doza e dytë e vaksinës AstraZeneca duhet të jepet të paktën 4 javë pas dozës së parë të vaksinës, e cila është në përputhje me udhëzimet e prodhuesit të cilat lejojnë që vaksina e dytë të jepet ndërmjet 4 dhe 12 javësh pas dozës së parë.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Анкета

Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!