Na ndiqni në:

Maqedoni

Rezultatet nga Regjistrimi pas gjashtë muajve

Botuar

  • македонски јазик

Gjithësej 1.832.696 persona, 568.175 amvisëri dhe 837.255 banesa janë evidentuar me Regjistrimin i cili dje mbaroi zyrtarisht, kurse zgjati 26 ditë, duke filluar nga 5 Shtatori. Në diasporë janë regjistruar 204.805 shtetas maqedonas, më së shumti prej shteteve perëndimore europiane, kurse shumë më pak nga vendet tejoqeanike.

Rezultatet pritet të jenë të shpallura deri në fund të Mars 2022, pas gjashtë muajsh nga dita e mbarimit të Regjistrimit.

Siç njoftoi mbrëmë drejtori i Entit shtetëror për statistika (ESHS), Apostoll Simovski, është i lënë anësh numri i atyre qytetarëve që kanë refuzuar të regjistrohen, por në ditët në vazhdim do të mblidhet dhe saktë do të dihet se sa janë. Kundër tyre do të ngrihen parashtesa adekuate. Numri është i parëndësishëm, tha Simovski, dhe mund të tregohet në promile, jo në përqindje.

-Regjistrimi është i kryer plotësisht me sukses. Vendi dëshmoi se ka kapacitet të zbatojë një operacion statistikor të këtillë të rëndë. Të gjithë shtëpitë ishin vizituar, të gjithë qytetarët ishin pjesë e regjistrimit, kurse ato që nuk kanë qenë të përfshirë, kurse janë pjesë e bazave të të dhënave, do të jenë pjesë e regjistrimit, theksoi Simovski.

Ai informoi se me metodën e kombinuar u mundësia ndjekje efikase e regjistrimit.

  • Me ndihmën e veglave teknikë u mundësia ndjekje efikase të regjistrimit dhe përfshirjes së njësive të regjistrimit në terren. E shprehur në numra, ajo do të thotë se nga objektet e përfshira të jetesës 91 përqind ishin lëndë të regjistrimit, kurse nëntë përqind janë objekte të cilat nuk janë lëndë të regjistrimit. Të gjitha objektet të cilat ishin lëndë të regjistrimit ishin të vizituar nga disa herë. Aty ky pas tentimeve të shumta nuk është realizuar kontakt me qytetarët, ato ishin të thirrur të regjistrohen në selitë e komunave. Ato që nuk arritën t’a bëjnë këtë, megjithatë do të jenë pjesë e regjistrimit, pasi pritet të jenë në ndonjë nga bazat që do të shfrytëzohen gjatë përpunimit të të dhënave, kështu që me siguri dijmë se në mënyrë të plotë dhe të suksesshme e përfshimë popullsinë që në këtë moment jeton në shtetin tonë, tha drejtori i ESHS dhe njoftoi se në periudhën e ardhshme do të vazhdojnë fazat e tjera të regjistrimit.

Ai sqaroi se së pari, komisionet e rajoneve regjistruese duhet t’i finalizojnë aktivitetet përfundimtare – mbledhja e lap-topave, materialet e tjera regjistruese dhe kthim të tyre në Entin, kurse pastaj do të fillojë procesi i përpunimit të të dhënave sipas programit të miratuar dhe Planit aksionar.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Zgjedhjet Lokale 20213 ditë më parë

Këto janë anëtarët e zgjedhur të Këshillit të ardhshëm të Komunës së Vrapçishtit

Gostivari3 ditë më parë

MPB zyrtarisht për fatkeqësinë tek Llaskarcë në të cilën humbi jetën banor i Çegranit

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

Gostivari13 orë më parë

I sulmuar dhe i plaçkitur një i mitur në rrugë në Gostivar

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

Gostivari2 javë më parë

Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

Gostivari1 javë më parë

Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

Gostivari2 javë më parë

I arrestuar një gostivaras i cili i ka sulmuar bashkëshorten dhe vajzën

Maqedoni2 javë më parë

Filipçe: Prej nesër do të kërkohet pëlqimi nga prindërit për skriningun, apeloj që të pranojnë

Отворени работни места во Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!