fbpx
Na ndiqni në:

Lajme

Rusët sulmuan një bazë ushtarake në Ukrainën perëndimore jo shumë larg kufirit me Poloninë

Botuar

  • македонски јазик
Руските сили истрелале повеќе од 30 крстаречки ракети кон најголемиот воен полигон во западниот дел на земјата Јаворив кај Лавов.

Të paktën 35 persona janë vrarë dhe 134 janë plagosur në një sulm nga forcat ruse këtë mëngjes në një kompleks ushtarak pranë Lviv në Ukrainën perëndimore, tha guvernatori ushtarak rajonal Maksim Kozicki.

Ai kishte thënë më parë se forcat ruse kishin gjuajtur më shumë se 30 raketa lundrimi në poligonin ushtarak Javoriv. Numri i mëparshëm i vdekjeve ishte nëntë të vdekur dhe 57 të plagosur.

Qendra e stërvitjes ushtarake ndodhet rreth 50 km në jugperëndim të Lviv dhe rreth 25 km nga kufiri me Poloninë.

Sipas autoriteteve ukrainase, vitet e fundit ai ka shërbyer si një terren trajnimi për forcat ukrainase nën mbikëqyrjen e instruktorëve të huaj, kryesisht amerikanë dhe kanadezë, dhe sipas rusëve, poligon ishte një qendër rekrutimi për trupat e huaja në Ukrainë.

Ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksej Reznikov kishte thënë më parë se instruktorë të huaj ushtarakë punonin gjithashtu në objekt, por ishte e paqartë nëse ndonjë prej tyre ishte në bazë kur ndodhi sulmi.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена