Na ndiqni në:

Maqedoni

Arabia Saudite: Besimtarët nga diaspora mud të shkojnë për haxhillëk në Mekë

Botuar

  • македонски јазик

Arabia Saudite do të lejojë deri në një milion njerëz të bëjnë haxhillëk në Mekë këtë vit, pas dy vitesh kufizime të rrepta për Covid-19, njoftuan mediat shtetërore saudite.

Pelegrinëve në Mekë këtë vit kërkohet të jenë nën moshën 65 vjeç dhe të vaksinuar plotësisht kundër koronavirusit, thanë zyrtarët e Riadit.

Besimtarët nga diaspora do të lejohen të bëjnë pelegrinazhin(haxhillëkun), por duhet të dorëzojnë një test negativ PCR për Covid-19 të bërë së fundmi dhe të respektojnë të gjitha masat epidemiologjike, thuhet në deklaratë.

Vitin e kaluar, Arabia Saudite kufizoi pelegrinazhin në Mekë, një nga pesë shtyllat kryesore të Islamit, në 60,000 pjesëmarrës vendas, krahasuar me 2.5 milionë para pandemisë.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена