Na ndiqni në:

Maqedoni

Numri i të infektuarve, të vdekurve dhe të shtruarve në spital nga Kovid-19 është në rënie

Botuar

  • македонски јазик

Javën e kaluar janë regjistruar 3.702 raste të reja pozitive ndaj kovid, që është një rënie prej 39,5% krahasuar me javën e kaluar. Përqindja e pozitivitetit varionte nga 13.1% deri 24.2%, mesatarisht 18.6%.

Sipas raportit javor të Institutit të Shëndetit Publik, në periudhën prej 21 deri 27 shkurt janë testuar gjithsej 19.217 materiale në laboratorët ku kryhet testimi molekular dhe testimi i antigjenit për praninë e SARS-CoV-2, me një rënie prej 17.9% krahasuar me javën e kaluar.

Shumica e rasteve të regjistruara janë nga Shkupi (1.975).
Janë regjistruar persona të infektuar në të gjitha grupmoshat. Grupmosha më e zakonshme është mbi 60 vjeç (n = 951, 25.7%). Numri më i ulët është regjistruar në grupmoshën 0-9 vjeç (n = 194; 5.2%).
Krahasuar me javën e kaluar, ka një rënie të numrit të të sëmurëve në të gjitha grupmoshat, deri në 43,6% në grupmoshën 10-19 vjeç dhe 43,5% në moshat 50-59 vjeç.
Sipas algoritmit të ri të rikuperimit, gjatë javës së kaluar statusin e “të shëruarit” në kushte spitalore apo në shtëpi kanë fituar 6.094 persona. Gjatë javës së kaluar janë raportuar gjithsej 543 reinfeksione, një prej të cilëve është reinfeksion i dytë, me një rënie prej 37,2% krahasuar me javën e kaluar.
68 vdekje u raportuan në 19 qytete, 45,6% më pak se një javë më parë.
Sipas raporteve spitalore, 337 persona janë aktualisht të shtruar në spital (23,3% më pak krahasuar me javën e kaluar), nga të cilët 255 janë me mbështetje oksigjeni (14,1% më pak krahasuar me javën e kaluar), dhe nëntë me ventilim mekanik invaziv/jo invaziv ( 18.2% më pak krahasuar me javën e kaluar).
Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена