Na ndiqni në:

Maqedoni

Pritet situatë e qetë e koronavirusit këtë verë, por qytetarët të jenë të kujdesshëm- thotë Filipçe

Botuar

  • македонски јазик

Kovid pandemia në vendin tonë është qetësuar, shtypja ndaj spitaleve është zvogëluar, kurse janë lehtësuar edhe një pjesë të masave restriktive. Ministri i shëndetësisë Venko Filipçe tha se pritet verë e qetë, sa i përket koronavirusit, me rezervë se megjithatë nuk mundet gjithçka të parashikohet  dhe me apel deri te qytetarët të mbeten të kujdesshëm.

“Me të vërtetë askush në botë, në asnjë shtet nuk mundet të jepet parashikim i saktë. Mund të ndodhë të ketë mutacion i cili është më ngjitës nga të gjitha sojet dhe ajo t’a ndryshojë fotografinë. Sigurisht, vaksinimi ndihmon që të mos ketë forma të rënda dhe raste të vdekjes. Duke e pasur këtë parasysh, dhe duke parë se si zhvillohet situata në vendet e regjionit dhe te ne, vlerësimi jonë është se periudhën e ardhshme nga dy muaj veror të cilët janë para nesh do të ketë situatë të qetë epidemiologjike. Gjithsesi, qytetarët duhet t’a dijmë se masat janë dhënë për t’u respektuar, maska është gjithmonë këtu, edhe pse tashmë nuk është e detyrueshme të mbahet jashtë, gjatë grupimeve nuk është keq që të mbahet. Gjithsesi ajo është mbrojtje. Të jem më konkret, parametrat e tanishëm i ndjekin ato trende të zvogëlimit, nuk ka asnjë shenjë se diçka e përkeqëson situatëm epidemiologjike”, tha ministri.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени работни места во Полог:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!