Na ndiqni në:

Gostivari

Sezonë e gripit, në Gostivar të paraqitur 16 raste javën e kaluar

Botuar

  • македонски јазик

Sipas raportit të Institutit të Shëndetit Publik, në periudhën 8-14 nëntor në vend janë raportuar 97 raste me grip, që është një rritje prej 51,6% krahasuar me javën e kaluar dhe rreth katër herë më shumë se sezoni i kaluar. .

Të infektuarit janë regjistruar në Dibër – 50, Gostivar – 16, Ohër – 13, Tetovë – 8, Kavadar – 6 dhe Prilep – 4. Sa i përket grupmoshës, 42 persona janë nga 15-64 vjeç, 27 janë fëmijë deri në 4 vjet. të moshës , janë regjistruar 25 persona nga 5-14 vjeç dhe 3 persona nga grupmosha mbi 65 vjeç.

Në total, që nga fillimi i sezonit në vend janë regjistruar 263 raste me grip.

“Vaksina kundër gripit sezonal është mbrojtja më e mirë ndaj kësaj sëmundjeje, ndaj Instituti i Shëndetit Publik rekomandon për të gjithë popullatën, veçanërisht për personat me sëmundje kronike dhe personat me imunitet të reduktuar, të kontaktojnë Qendrën e Shëndetit Publik ose Njësinë Rajonale më të afërt për të marrë informacion më të detajuar për vaksinimin e gripit sezonal.”, theksojnë nga ISHP.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Анкета

Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!