fbpx
Na ndiqni në:

Maqedoni

Greva në shkollat ​​në qetësi, nxënësit nga nesër në mësim

Botuar

  • македонски јазик

Sindikata e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SASHK) po e pezullon grevën dhe nxënësit do të fillojnë mësimin nga nesër. Shkak për këtë vendim të SASHK-ut është bërë njoftimi i marrë nga Ministria e Punës dhe Politikës Sociale, e cila tregon mundësinë ligjore për zgjidhjen paqësore të kontesteve të punës.

Kryetari i SASHK-ut, Jakim Nedelkov tha pasditen e sotme se pas konsultimeve me subjektet juridike është marrë vendim që greva të ndërpritet derisa të zgjidhet mosmarrëveshja.

-Kjo është vetëm respektim i ligjit, nëse nuk jemi dakord do ta riaktivizojmë grevën. Jemi të bindur se në periudhën e pajtimit do të gjejmë zgjidhjet e duhura dhe se nuk do të ketë nevojë për aktivizimin e grevës. Ka disa opsione, pajtimi afati maksimal është 20 ditë, ndërsa afati minimal është 10 ditë, tha Nedelkov.

Ai shprehu shpresën se do të rriten pagat, nuk do të zvogëlohen mëditjet gjatë grevës dhe do të nënshkruhen kontrata kolektive dhe do të përcaktohen afate.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена