fbpx
Na ndiqni në:

Lajme

Zvicra tani për tani neutrale në lidhje me vendosjen e sanksioneve për Rusin

Botuar

  • македонски јазик

Zvicra është në kontakt me vendet e tjera lidhur me sanksionet e mundshme kundër Rusisë për ndërhyrjen e saj në Ukrainë dhe ndoshta nuk do të reagojë menjëherë, ka thënë qeveria zvicerane.

Nëse kundër Rusisë vendosen sanksione të reja ndërkombëtare, kabineti zviceran do të analizojë situatën dhe më pas do të vendosë se çfarë të bëjë, nëse vendos të bëjë diçka, tha qeveria.

“Prandaj, masat zvicerane nuk mund të miratohen në të njëjtën kohë me ato të vendeve të tjera”, tha Ministria e Ekonomisë zvicerane në përgjigje të një pyetjeje të gazetarëve.

“Megjithatë, ne mund të konfirmojmë se autoritetet zvicerane janë në kontakt me disa vende për të shkëmbyer informacione mbi situatën aktuale”, shtuan ata.

Zvicra neutrale nuk miratoi sanksionet e BE-së ndaj Rusisë për shkak të aneksimit të saj të Krimesë në vitin 2014 dhe në vend të kësaj mori masat e veta për të parandaluar vendi dhe qendra e saj financiare të përdoren për të anashkaluar sanksionet evropiane. Sipas ligjit ndërkombëtar, Zvicra duhet të zbatojë vetëm ato sanksione të vendosura nga Këshilli i Sigurimit të OKB-së.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена