fbpx
Na ndiqni në:

Lajme

Suedia ka hequr pothuajse të gjitha masat kufizuese kundër Kovid-19

Botuar

  • македонски јазик

Suedia hoqi pothuajse të gjitha masat kufizuese të vendosura nga pandemia e koronavirusit menjëherë pasi Danimarka fqinje bëri të njëjtën gjë.

Orari i deritanishëm i punës në restorante dhe kafene hiqet dhe nuk zbatohen më rregullat për mbajtjen e distancës fizike. Kufiri i numrit të vizitorëve në ngjarje dhe tubime nuk do të zbatohet.

Qytetarët suedezë nuk duhet të mbajnë më maska ​​në vende të mbushura me njerëz ose në transportin publik. Këtë vendim suedezët e kanë festuar mbrëmë nëpër lokalet e natës, duke qëndruar deri në orët e para të mëngjesit.

Rregullat për udhëtarët në Suedi gjithashtu janë zbutur. Qytetarët e Bashkimit Evropian nuk duhet të tregojnë më prova të vaksinimit, test negativ apo konfirmim se kanë kaluar Covid-19 me hyrjen në vend.

Qeveria dhe autoritetet shëndetësore njoftuan heqjen e masave javën e kaluar, duke thënë se pandemia kishte hyrë në një fazë të re, se shumica e njerëzve ishin vaksinuar dhe se rastet e infeksionit me omikron ishin më të lehta se mutacionet e mëparshme.

Megjithatë, disa masa mbeten në fuqi në vende të tilla si objektet shëndetësore dhe shtëpitë për të moshuarit dhe personat e pafuqishëm.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена