Na ndiqni në:

Kuriozitete

Një “lule” e vogël e vërejtur në Mars nga roveri Curiosity

Botuar

  • македонски јазик

Ndërsa eksploronte shkëmbinjtë e Marsit në Kraterin Gejl, roveri Curiosity hasi në një surprizë të vogël. Një objekt guri, që të kujton një koral ose lule, më i vogël se një monedhë.

Lulja” marsiane dhe pjesët sferike pranë saj janë bërë në të kaluarën e lashtë kur mineralet e bartura nga uji çimentuan shkëmbin”, thekson NASA

Më 24 shkurt, Curiosity Rover kapi “lulen” prej guri me ndihmën e Mars Hand Lens Imager, një kamerë e montuar në fundin e krahut të tij robotik.

Më parë, roveri Opportunity dalloi “boronicat” marsiane, sfera të vogla minerale që tregojnë tokën dikur me ujë të Planetit të Kuq.

Çdo fotografi e mbledhur nga Curiosity i ndihmon studiuesit të përpilojnë një kronologji të pranisë së ujit në krater.

Ndërsa roveri është një mjet eksplorimi hapësinor i projektuar për të lëvizur në sipërfaqen e një planeti ose trupi tjetër qiellor. Disa rovera janë projektuar për të transportuar njerëz, ndërsa të tjerët janë robotë pjesërisht ose plotësisht autonom. Roverët zakonisht ulen në sipërfaqen e një trupi qiellor duke përdorur një lenderi (një anije kozmike me shpejtësi të ulët-me ulje të butë) ose një anije kozmike të ngjashme.

 

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена