fbpx
Na ndiqni në:

Gostivari

Rast i kafshimit nga gjarpri në Gostivar, kujdes në natyrë

Botuar

on

  • македонски јазик

Koha e ngrohtë mashtron qytetarët për shëtitje të shpeshta dhe qëndrim në natyrë, larg nga zhurma dhe turma e përditshme urbane. Relaksimi i këtillë është i mirëseardhur për çdokënd, por sjell edhe rreziqet e gets, si kafshimi nga insektet dhe gjarpërit, për të cilin shkak është i nevojshëm kujdesi.

Në Gostivar këtë sezonë për shkak të kafshimit  nga gjarpri është drejtuar vetëm një person.

“Tani për tani kemi një rast të një personi të kafshuar nga gjarpri, që ishte i trajtuar dhe mbaroi mirë. Pasi u lehtësuan masat dhe koha u ngroh, njerëzit duan sa më shumë të shëtisin në natyrë, dhe do aplejoa të gjithë të kenë kujdes. Nëqoftëse dikush do të jetë i kafshuar nga gjarpri duhet menjëherë të dërgohet në spital, ku në mënyrë adekuate do të trajtohet me serum antihelm. Por, derisa të mbërrini në spital është e pëlqyeshme të lidhet, shtrëngohet tek vendi i kafshimit, që t’mos mundet helmi të shpërndahet në trup”, thotë Dr. Ratko Naumoski, udhëheqës i repartit infektiv në Gostivar.

Në muajt pranveror dhe veror në zonën me Gostivarit janë regjistruar edhe deri 100 kafshime nga rriqrat. Mjekët thojnë se një rrethanë e gëzueshme është se pacientët kalojnë me simptoma të lehta nga natyra lokale, si skuqje dhe kruarje në vendin e pickimit. Gabimi më i shpeshtë që qytetarët e bëjnë gjatë pickimit nga rriqrat është që mundohen vetë t’a largojnë,që mund të jetë shumë e rrezikshme. Secila nxjerrje joprofesionale e rriqrit, mund të sjellë deri në komplikime, theksojnë mjekët.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ANKETIMI

Дали ќе одите на летен одмор?

Punë në Pollog:

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!