Na ndiqni në:

Gostivari

Vdekshmëria e pacientëve me kovid e madhe në mënyrë drastike në qytetet me numër të vogël të të vaksinuarve, njoftoi MSH

Botuar

  • македонски јазик

Ministria e shëndetësisë informon se gjatë kohës së valës së katërt të kovidit, në periudhën nga Korriku deri në fund të Gushtit, analizat epidemiologjike tregojnë se vdekshmëri më të madhe tek pacientë me kovid ka pasur në qytetet ku ka pasur përqindje më të ulët të popullatës së vaksinuar.

-Në qytetet si Gjevgjelia, Kavadarci, Resnja dhe Berova ku përfshirja me vaksinim është mes 54-61 përqind, numri i të vdekurve është më i vogli, gjegjësisht ka nga një të vdekur. Tetova, e priti valën vetëm me 19 përqind qytetarë të vaksinuar në Korrik, atje kushte shtypje më të madhe mbi spitalet, numër më të madh të pacientëve të hospitalizuar dhe numër më të madh të rasteve të vdekjes, 106 deri në fund të Gushtit. Javët e fundit në mënyrë drastike është i zmadhuar interesi për vaksinim në Tetovë dhe është rreth 37 përqind. E ngjashme është situata edhe në Gostivar ku, gjithashtu, kishte përfshirje envigëo të popullatës së vaksinuar. Në këtë qytet përfshirja e qytetarëve të vaksinuar në moshë madhore deri në fund të Gushtit është nën 30 përqind, kurse numri i të vdekurve me kovid është 73, thuhet në njoftimin e MSH.

Nga MSH, apelojnë që të anashkalohen të gjitha konspiracionet në lidhje me vaksinat dhe të lëvizim kah faktet dhe dëshmitë reale të cilat në fakt na tregojnë sa janë të rëndësishme dhe efikase.

-Qëllimi është t’a mundim virusin, e atë do t’a bëjmë vetëm me imunizim masiv të popullatës së përgjithshme. Vetëm në këtë mënyrë mundemi të jetojmë përsëri lirë, pa kufizime dhe pa restriksionet, thuhet në njoftimin e MSH.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени работни места во Полог:

Advertisement
Advertisement
Gostivari3 ditë më parë

Taravari: Pres nesër BDI të më sulmojë për spitalin në Kërçovë, për to un jam fajtor për gjithçka

Gostivari6 ditë më parë

Gostivarpress.mk me donacion për nxënësit me rastin e 5 vjet ekzistencë të medias

Kulturë1 javë më parë

Nesër në mbrëmje premierë në Teatrin e Gostivarit

Maqedoni4 ditë më parë

Prej të martës do të paguhen pensionet e shtatorit

Maqedoni1 javë më parë

Nga Tetori të vaksinuar me një dozë nuk do të mund të hyjnë në kafeteri, restorant, ngjarje

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Iniciativa “Gostivari që dua” dhe BDI bashkë në zgjedhjet

Gostivari2 javë më parë

Ka raste të korona virusit nëpër shkollat në Gostivar, por situata është stabile, vlerësojnë organet kompetente

Gostivari1 javë më parë

Sulm fizik në kazino në Gostivar, të arrestuar 2 persona

Maqedoni2 javë më parë

Katër ekspertë Gjermani të kyçen në hetimin për zjarrin në spitalin modular në Tetovë

Gostivari1 javë më parë

Në Gostivar i privuar nga liria një hotelier në lokalin e të cilit ka pasur mysafirë pa çertifikatën e vaksinimit

Gostivari2 javë më parë

E ndezur deponi ilegale rreth rrugës Gostivar-Tetovë, janë djegur edhe goma

Gostivari3 ditë më parë

BDI dhe “Gostivari që dua” lanë thasë me mbeturina para komunës: Taravari premtonte qytet të pastër, kurse gjithkund ka mbeturina

Gostivari2 ditë më parë

Të arrestuar dy gostivaras për shkak të sulmit fizik dhe prishje të rendit dhe qetësisë publike

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!