Na ndiqni në:

Maqedoni

Unioni i sindikatave: Gjithçka u shtrenjtua, vetëm rrogat mbetën të pa rritura

Botuar

  • македонски јазик

Unioni i Sindikatave të Maqedonisë ka reaguar ndaj serisë së rritjeve të çmimeve dhe mospërmbushjes së kërkesës për ngritjen e pagës minimale.

“Pasi askush nuk u paraqit, mbaroi së vlejturi dhe e votuan iniciativën e USM për pagën minimale të punëtorit të jetë 60% nga rroga mesatarw ose 18.000 den dhe harmonizimi dhe rritja e të gjitha pagave të tjera të punëtorëve dhe të vlejë prej 1 Janarit 2022 në përputhje me rritjen e të gjitha harxhimeve për jetë: çmimet në shitoret, marketet, tregjet, rrymën, nxemjen, dhe gjithçka tjetër… JU “FALEMNDEROJMË” TË GJITHA PARTIVE POLITIKE DHE DEPUTETËVE JOKOMBËTARË QË LEJUAN DHE LËNË QË GJITHÇKA TË RRITET PARA VITIT TË RI PËRVEÇ PAGËS MINIMALE DHE TË GJITHË PAGAVE TË TJERA TË PUNËTORËVE!!! Kjo tregon se sa punëtori është i margjinalizuar dhe i parëndësishëm për politikanët dhe deputetët e përzgjedhur jokombëtarë! DHE PRANDAJ ERDHI KOHA DORA PUNËTORE E PUNËTORIT TË BËHET GRUSHT I SHTRËNGUAR NË BETEJËN PËR EKZISTENCË!”, qëndron në reagimin.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена