fbpx
Na ndiqni në:

Gostivari

Takim Taravari- Vanhaute, temat: Zgjedhje, politikë, mosmarrëveshja me Bullgarinë…

Botuar

  • македонски јазик

Kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari, sot ka takuar ish-ndërmjetësin e BE-së për zgjidhjen e krizës politike në vend, Peter Vanhaute, i cili ishte i përfshirë në arritjen e Marrëveshjes së Përzhinos.

“Në takim, në një bisedë konstruktive me ekspertin belg Vanhaute, i cili njihet si njohës i rrethanave në Maqedoninë e Veriut, kemi pasur një bisedë konstruktive në të cilën kemi prekur tema si: nevoja për zgjedhje të parakohshme parlamentare, mosmarrëveshje mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë. Ne kemi identifikuar edhe prioritetet kombëtare si zhvillimi ekonomik, përmirësimi i sistemit shëndetësor, arsimi dhe gjyqësia”, tha kryetari Arben Taravari.

Shërbimi komunal për informim tha se nga takimi është konstatuar se klientelizmi është i papranueshëm në një demokraci funksionale, sepse nuk i trajton të gjithë qytetarët në mënyrë të barabartë, ndaj të gjitha palët duhet të kenë prioritet kryesor ndryshimin e sistemit klientelist.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена