Na ndiqni në:

Gostivari

Dita botërore e rrëqebullit – A do të zhduket rrëqebulli ballkanik?

Botuar

  • македонски јазик

11 Qershori është shpallur Dita botërore e mbrojtjes së rrëqebullit. Sipas Listës së kuqe të llojeve të rrezikuara nga Unioni ndërkombëtar për mbrojtje të natyrës, rrëqebulli ballkanik, që është simbol nacional maqedonas, është kafshë e rrezikuar në mënyrë kritike, sepse në natyrë ka më pak se 50 individ të rritur. Në parkun nacional “Mavrovo” ku ka numër më të madh të individëve, dendësia e tij varon në 2 individë në 100 km².

Shoqata ekologjike maqedonase më shumë se 15 vite realizon projekt për mbrojtjen e rrëqebullit ballkanik. Nga atje, me rast të ditës së sotme potencojnë se numri i vogël i individëve të vërtetuara me hulumtimet e tyre intenzive me fotokurthe dhe kurthe të tjera.

“Në 15 vitet e kaluara, si pjesë e ekipit ndërkombëtar për rrëqebullin ballkanik luftojmë t’a shpëtojmë këtë mace madhështore nga zhdukja. Rrëqebulli ndeshet me shumë kanosje në Ballkan po edhe ndryshimet më të vogla në sjelljen e tij dukshëm ndikojnë mbi këtë nënlloj të rrezikuar në mënyrë kritike”, potencojnë nga MED.

 

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени работни места во Полог:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!