fbpx
Na ndiqni në:

Lajme

OBSH: Omikron nuk është varianti i fundit i pandemisë së koronavirusit

Botuar

  • македонски јазик

Përfaqësuesja e Lartë e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Maria van Kerhove, paralajmëroi sot vendet që mendojnë se i kanë dhënë fund pandemisë së koronavirusit duke ulur numrin e të infektuarve rishtazi, se omikron nuk është lloji i fundit i pandemisë.

  • Në shumë vende si Mbretëria e Bashkuar, ku popullsia ka zhvilluar një nivel të lartë imuniteti ndaj infeksioneve, ku mbulimi me vaksinim është i lartë, do të shohin një ndryshim në të ardhmen. Ju jeni në fazën e dytë të një pandemie,” tha ajo për BBC.

Ajo vuri në dukje se nga 10 miliardë doza të vaksinës së koronavirusit të administruara deri më tani, tre miliardë të tjera janë duke pritur për dozën e parë.

” Kemi ende një popullatë shumë të ndjeshme. Është një problem global, kështu që ne duhet ta trajtojmë atë me zgjidhje globale,” tha ajo, duke shtuar se pandemia e koronavirusit nuk do të përfundojë me këtë valë omikron dhe se nuk ishte varianti i fundit për të cilin do të flitet.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена