Na ndiqni në:

Sport

Tyson Fury me nokaut e mbrojti titullin kampion botëror

Botuar

  • македонски јазик

Britaniku Tyson Fury, i njohur si “Mbreti i Ciganëve” në Wembley të famshëm të Londrës, përballë 94 mijë shikuesve, mbrojti titullin e kampionit botëror të boksit në peshat e rënda në versionin WBC, pasi në raundin e gjashtë ka nokautuar bashkatdhetarin Dillian White.

Gjatë gjithë meçit të së shtunës mbrëma, të dy boksierët shkëmbyen disa goditje, por në mesin e raundit të gjashtë White u fut në dhomën e sipërme të Fury-t dhe u gjend në dysheme pa mundësi për të vazhduar luftën.

Për 33-vjeçarin Fury kjo ishte fitorja e 32-të në karrierë, me një barazim, ndërsa 31-vjeçari White pësoi humbjen e tretë në meçin e 31.

Pas përleshjes, ngjarja shënoi një tjetër moment emocionues, kur një fëmijë pa krahë dhe këmbë, me proteza, erdhi te kampioni në ring dhe u përqafuan.

Fury më vonë shpjegoi se ishte Marshall Jenson dhe se ata u takuan javën e kaluar. Boksieri i tha Marshallit se po i kërkonte që të sillte rripin në ring menjëherë pas meçit.

“Ai do të më sjellë rripin në ring, ne do të mbledhim para për duart e tij”, tha Fury në atë kohë.

Marshall vuante nga një sëmundje e rrallë në moshën një vjeçare, ndaj iu desh t’i prenë krahët dhe këmbët për t’i shpëtuar jetën. Tani ai ka këmbë artificiale, dhe me ndihmën e Fury-t do të ketë krahë artificialë. Gjest madhështor i kampionit të madh.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена