Na ndiqni në:

Gostivari

Taravari: Prezencë fizike po, por të mendohet për zhvendosje të fillimit të vitit shkollor

Botuar

  • македонски јазик

Kryetari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari u dakorduar me vendimin e Ministrisë së arsimit, mësimi të fillojë me prezencë fizike, por konsideron se për shkak të situatave shqetësuese me korona virusin, duhet të mendohet për zhvendosje të fillimit të vitit shkollor.

“Vendimet për mënyrë e punës së shkollave i sjell Ministria e arsimit, kurse vendimi i tyre është mësimi të fillojë me prezencë fizike. Edhe unë mendoj se fëmijët duhet më të shkojnë në shkollë. Megjithatë numrat me kovidin janë shqetësuese. Fakt është se rriten edhe në Gjermani, Amerikë dhe në Shqipëri dhe Kosovë, por nëse shohim në përqindje në numër të banorëve tek ne rritja është ekstreme. Prandaj ndoshta duhet të mendojmë për zhvendosje të fillimit të vitit shkollor, 2,3 ose 4 javë. Ose ndoshta ndonjë mënyrë hibride e shkuarjes, një ditë të shkojnë, një ditë jo, por atë le t’a tregojnë ekspertët dhe komisioni për sëmundje ngjitëse”, deklaroi kryetari.

Taravari theksoi se shkollat e Gostivarit janë të përgatitura për vitin e ri shkollor. “Shkollat tona janë të përgatitura. Javën e ardhshme do të kryhet përsëri dezinfektim.”, tha njeriu i parë i Gostivarit.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Zgjedhjet Lokale 20216 ditë më parë

Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

Gostivari2 javë më parë

Tre raste të reja të konfirmuara të korona virusit në Gostivar, në shtet 344

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Taravari në tubimin në Çajlë: Gjithkund jemi të mirëseardhur pasi kemi qëllime dhe nijet të pastër

Gostivari2 javë më parë

Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20216 ditë më parë

KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

Gostivari7 ditë më parë

Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

Gostivari1 javë më parë

I arrestuar një gostivaras i cili i ka sulmuar bashkëshorten dhe vajzën

Maqedoni2 javë më parë

Filipçe: Prej nesër do të kërkohet pëlqimi nga prindërit për skriningun, apeloj që të pranojnë

Gostivari7 ditë më parë

Policë në Gostivar kanë shkrepur në ajër që të qetësojnë përleshje dhe sulm

Отворени работни места во Полог:

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!