Na ndiqni në:

Gostivari

Dozë të tretë të vaksinës kundër kovid në Gostivar kanë pranuar mbi 3000 persona

Botuar

  • македонски јазик

Ka interes për pranim të dozës së tretë të antikovid vaksinës në Gostivar. Sipas të dhënave nga Shtëpia shëndetësore, ku në pikë të veçantë kryhet imunizimi kundër Korona virusit, dozë të tretë deri tash kanë pranuar mbi 3.000 qytetarë.

“Mund të thuhet se ka interes për dozë të tretë. Pjesa më e madhe e qytetarëve që vijnë t’a pranojnë janë nga gjenerata më e moshuar”, thotë dr. Dafina Bogdanoska nga Shtëpia shëndetësore Gostivar.

Vaksinimi me dozën e tretë në vendin tonë filloi në fundin e Shtatorit, së pari për qytetarë mbi 60 vjet, persona me gjendje imunologjike të kompromentuar dhe punonjës shëndetësorë, e pastaj edhe për gjithë të interesuarit e tjerë të marrin buster. Pa marrë parasysh me cilën vaksinë kanë qenë të shpuar dozën e parë dhe të dytë, e treta është Pfizer. Është e rekomanduar buster dozë të pranohet 6 muaj pas dozës së dytë. Kategori të ndryshme: pacientë në dializë, të transplantuar, pacientë onkologjik, pacientë të imunokompromentuar dhe pacientë që pranojnë terapi imunosupresive dhe imunomodulatore, mund t’a pranojnë pas tre muajsh.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Анкета

Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!