Na ndiqni në:

Lajme

Analizë tremujorëshe: 71% nga të infektuarit me korona virus nuk kanë qenë të vaksinuar

Botuar

  • македонски јазик

Në tre muajt e kaluar 71 përqind nga rastet pozitive me Kovid 19 nuk kanë qenë të vaksinuar, përkundër 29 përqind të cilët kanë qenë të vaksinuar. Nga qytetarët e vdekur, 80 përqind nuk kanë qenë të vaksinuar, kurse 20 përqind kanë qenë të vaksinuar, tregon analiza e Ministrisë së shëndetësisë, për periudhën nga 6 gusht në përputhje me 11 nëntor.

Për të vaksinuar konsiderohen personat 1ë janë vaksinuar me dy doza dhe kanë kaluar së paku 14 ditë nga pranimi i dozës së dytë të vaksinës.

– Në periudhën prej 6 gusht deri 11 nëntor në territorin e shtetit 52.436 qytetarë, janë pozitivë të testuar në Kovid 19, prej tyre 29 përqind kanë qenë plotësisht të vaksinuar, gjegjësisht 15.456 persona. Është i madh numri i qytetarëve të pa vaksinuar të cilët janë infektuar me Kovid 19. Sipas statistikës për 3 muajt e kaluar, 36.980 qytetarë, gjegjësisht 71 përqind nga rastet pozitive të Kovid-19 nuk kanë qenë të vaksinuar, thuhet në analizën e MSH.

Analiza, gjithashtu, tregon se vdekshmëria tek të pavaksinuarit është më e madhe në mënyrë drastike.

– Në periudhën nga 6 gusht deri më 11 nëntor në territorin e shtetit kanë ndërruar jetë 1.788 pacientë me Kovid 19, 1.434 pacientë nga të vdekurit, gjegjësisht 80 përqind nuk kanë qenë të vaksinuar, kurse vetëm 20 përqind, gjegjësisht 354 kanë pranuar vaksinë. Sipas analizave të vdekurit kanë pasur më shumë sëmundje kronike të kombinuara. Pacientët kanë qenë të vaksinuar me të gjitha tipet e vaksinave që janë në dispozicion tek ne, thuhet në analizën e MSH.

Ministria e shëndetësisë tregon për rëndësinë e vaksinimit, dhe thekson se çdo vaksinë që e kemi në dispozicion është e sigurtë. MSH, gjithashtu, apelon qytetarët të vaksinohen, me çka do të vijë deri te imunitet kolektiv dhe do të parandalohet përhapja e mutacioneve të SarsCoV2.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!