Na ndiqni në:

Lajme

Nesër një eklips total hënor, dhe vërtet i veçantë!

Botuar

  • македонски јазик

Eklipsi i parë i hënës në 2021 do të ndodhë në orët e para të mëngjesit të 26 majit. Por kjo do të jetë një ngjarje super hënore, pasi një supermënë, një eklips hënor dhe një hënë e kuqe do të formohen në të njëjtën kohë. Pra, çfarë do të thotë e gjithë kjo?

Çfarë është një super hënë?

Супермесечина се случува кога периодот на полна месечина се совпаѓа со најблиската траекторија на Месечината до Земјата.

Имено, орбитата на Месечината околу Земјата не е совршено кружна, туку е елипсовидна. Ова значи дека нејзиното растојание од Земјата варира. Најблиската точка, наречена перигеја, е приближно 45.000 километри  поблиску до Земјата од најоддалечената точка на орбитата. Полна месечина што се случува во близина на перигејот се нарекува супермесечина.

Па, зошто е супер?

Релативно блиското растојание на Месечината до Земјата прави да изгледа поголема и посветла од вообичаеното, иако разликата помеѓу супермесечина и нормална месечина обично е тешко да се забележи, освен ако не гледате две слики една покрај друга.

Како се создава затемнувањето на Месечината?

Затемнување на Месечината се случува кога сенката на Земјата ја покрива целата или дел од Месечината. Ова може да се случи само за време на полна месечина.

Како и Земјата, половина од Месечината е осветлена од сонцето во секое време. Полна месечина се случува кога Месечината и Сонцето се наоѓаат на спротивните страни на Земјата. Ова ви овозможува да ја видите целата осветлена страна, која изгледа како тркалезен диск на ноќното небо.

Кога Месечината би имала целосно рамна орбита, секоја полна месечина би била затемнување на Месечината. Но, орбитата на Месечината е навалена за околу 5 степени во однос на орбитата на Земјата.

Но, двапати во секоја лунарна орбита, Месечината е во иста хоризонтална рамнина како Земјата и Сонцето. Ако во фаза на полна месечина, Сонцето, Земјата и Месечината формираат права линија и Месечината ќе помине низ сенката на Земјата. Ова резултира со целосно затемнување на Месечината.

Најдоброто место за да се види затемнувањето на 26 мај 2021 година ќе биде средината на Тихиот океан, Австралија, источниот брег на Азија и западниот брег на Америка. Тоа ќе биде видливо на источната половина на САД, но само во најраните фази пред заоѓањето на Месечината.

Зошто Месечината изгледа црвено?

Кога Месечината е целосно покриена со Земјината сенка, таа ќе се затемни, но не оди целосно црна. Наместо тоа, таа добива црвена боја, поради што целосните затемнувања на Месечината понекогаш се нарекуваат црвени или крвави месечини.

Сончевата светлина ги содржи сите бои на видлива светлина. Честичките гас што ја сочинуваат атмосферата на Земјата, најверојатно, ги задржуваат сините бранови должини на светлината, а црвените поминуваат. Ова се нарекува расејување Рејли и затоа небото е сино, а изгрејсонцето и зајдисонцето често се црвени.

Во случај на затемнување на Месечината, црвената светлина може да помине низ Земјината атмосфера, додека сината светлина се филтрира. Ова ја остава месечината со бледо црвеникава нијанса за време на затемнувањето.

Во соработка со Е наука

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени работни места во Полог:

Advertisement
Çfarë, ku, si?7 ditë më parë

“Aksion i ri javor me super çmime të ulëta” në MONTENEGRO MARKETET

Çfarë, ku, si?7 ditë më parë

Çmime të volitshme vetëm për ju! – Një Ultra broshurë të re në Ultra Marketet

Gostivari2 javë më parë

Nga e mërkura pa orë policore dhe kufizim të numrit të mysafirëve në dasma, leje për parti nëpër kafene- propozime të Komisionit

Gostivari2 javë më parë

Rindërtim i rrugës lokale nga Zubovca deri në autostradën Gostivar-Tetovë, Boçvarski dhe Shabani në inspektim

Gostivari2 javë më parë

Dramë në Gostivar, burrë i sulmuar nga ish gruaja dhe nëna e saj

Një ditë me..6 ditë më parë

NJË DITË ME: Gordana Strasheska, profesoreshë e gjuhës maqedone

Gostivari1 javë më parë

2.000 euro dënim për gostivarasin i cili në aeroport paraqiti PCR test të rrejshëm për kovid

Gostivari6 ditë më parë

Sulme fizike para objekteve hotelierike në Gostivar

Sport2 javë më parë

Argjent Beqiri ekskluzivisht për Gostivarpress.mk: Më vjen mirë që e kemi Gostivarasin Musliu në terren, pres rezultate të mira nga reprezentacioni

Gostivari1 javë më parë

Shfaqje përmbyllëse të çerdheve të Gostivarit – “Lamtumirë çerdhe” thanë 189 fëmijë

Sport2 javë më parë

KB Gostivar ra dakord për “skeletin” për sezonin e ardhshëm

Gostivari1 javë më parë

Boçvarski: Analizojmë cili model është më i favorshëm për modernizimin e autostradës Tetovë-Gostivar

Maqedoni2 javë më parë

Të gjitha zemrat rrahin për reprezentacionin futbollistik, Bukureshti i mbushur me tifoz nga Maqedonia

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!