Na ndiqni në:

Maqedoni

Nesër mbërrijnë 100.000 vaksina Fajzer, të dielën 500.000 Sinovak

Botuar

  • македонски јазик

Ministri i shëndetësisë Venko Filipçe informoi se gjatë ditës së nesërme pritet dorëzimi i 100.000 vaksinave “Fajzer” nëpërmjet mekanizmit Kovaks, kurse të dielën arrijnë 500.000 vaksina “Sinovak”. Përsëri apelon te deri te qytetarët që të paraqiten për imunizimi kundër koronavirusit.

“Vaksinat kineze arrijnë me dy aeroplanë në orën 14 dhe në orën 16 nga 250 mijë doza në secilin. Është bërë plan për magazinim në dy vende, në poliklinikën “Janë Sandaski” dhe në Institutin për mjekësi gjyqësore ku ka mjaftueshëm kapacitet që të vendosen në dhomat e ftohta. Pak para marrjes së lejes për lëshim të serive në qarkullim, besoj ajo do të jetë të hënën ose të martën, do të distribuohen përreth shtetit. Në lidhje me planin për vaksinim, pres që rreth 180.000 qytetarë të cilët janë të paraqitur kurse ende nuk janë vaksinuar, të jenë të vaksinuar njëzet ditët e ardhshme. Gjithashtu, pason vaksinim prioritar për gjithë arsimtarët ashtu që të gjithë nxënësit do të kenë mundësi nga shtatori të kthen në mësim me prezencë fizike në shkollë. Apeloj edhe njëherë qytetarët të cilët nuk janë paraqitur për vaksinim t’a bëjnë atë në vakcinacija.mk”, tha ministri.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Gostivari2 javë më parë

Tre raste të reja të konfirmuara të korona virusit në Gostivar, në shtet 344

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

Zgjedhjet Lokale 20213 ditë më parë

Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20216 ditë më parë

Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Taravari në tubimin në Çajlë: Gjithkund jemi të mirëseardhur pasi kemi qëllime dhe nijet të pastër

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Bejta: Do ti heqim kazinot nga qendra, Gostivari do të jetë qytet i familjeve të lumtura

Zgjedhjet Lokale 20215 ditë më parë

Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

Gostivari2 javë më parë

E lënduar një e mitur në fatkeqësi në Gostivar

Gostivari1 javë më parë

Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20217 ditë më parë

Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

Zgjedhjet Lokale 20213 ditë më parë

KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

Çfarë, ku, si?2 javë më parë

Çmime fantastike vetëm për Ju! – Fletushkë e re Ultra në Marketet Ultra

Gostivari4 ditë më parë

Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

Отворени работни места во Полог:

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!